Nowy numer 30/2021 Archiwum

Kolędowanie w sercu Solidarności

W bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbył się świąteczno-noworoczny koncert kolęd.

W tym roku wystąpił zespół Pectus, który zaśpiewał wraz z mieszkańcami miasta tradycyjne polskie kolędy i pastorałki.

Koncert odbył się pod patronatem abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskieg, oraz NSZZ "Solidarność".

- Jesteśmy w kościele, który jest sercem "Solidarności", gdzie rodziła się przed laty wolna Polska - mówi ks. Ludwik Kowalski, proboszcz bazyliki.

- Gromadzimy się po raz kolejny na koncercie świąteczno-noworocznym, kiedy wspólnie możemy zaśpiewać kolędy ze znanymi muzykami z estrady polskiej. Zagrali już dla nas m.in. Brathanki, Golec Orkiestra, Arka Noego czy Zespół Mazowsze - podkreślił proboszcz.

W koncercie wzięło udział kilkaset osób, w tym m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność".

- W pieśni bardzo urokliwej, zwanej kolędą wspominamy w sposób nadzwyczajny i bardzo uczuciowy wydarzenia z historii Świętej Rodziny. Kolęda rozbrzmiewa w kościołach od XVI w., ale przede wszystkim obecna była zawsze w polskich rodzinach. Kolędy i pastorałki miały także wymiar patriotyczny - szczególnie w czasie zaborów, a także powstań narodowych. To właśnie Boża Dziecina dawała naszym rodakom moc - wyjaśnia ks. L. Kowalski.

Zespół zaprosił przybyłych gości do wspólnego muzykowania. - Kolędowanie to nie tylko śpiewanie, ale przede wszystkim bycie ze sobą - mówi Tomasz Szczepanik.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama