Carillonowe epitafium dla prezydenta Adamowicza

Powstało epitafium na carillon zadedykowane zmarłemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Wyjątkowy utwór zagrają carilloniści z różnych zakątków świata.

Utwór stworzyła związana z Instytutem Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego kompozytorka Katarzyna Kwiecień-Długosz. Kompozycja powstała zaraz po ogłoszeniu śmierci prezydenta Adamowicza. W Gdańsku utwór będzie miał premierę w piątek, w najbliższych dniach zagrany zostanie też m.in. w USA, Belgii i Holandii.

Gdańskie carillony znajdują się na wieżach Ratusza Głównego Miasta i kościoła św. Katarzyny. W piątek o godz. 14.45 utwór zabrzmi na drugim z instrumentów. Zagra go miejska carillonistka Monika Kaźmierczak.

Liczący około 5 minut utwór to typowe epitafium, w które wpleciono dramatyczne fragmenty. Jak wyjaśnia M. Kaźmierczak, motyw początkowy kompozycji oparty jest na dźwiękach "a", "d", "a", co jest nawiązaniem do nazwiska prezydenta, natomiast kończy się on dźwiękami "g", "d", "a", co z kolei nawiązuje do nazwy miasta.

M. Kaźmierczak podkreśliła również, że po ogłoszeniu informacji o powstaniu epitafium zaczęli się do niej zgłaszać carilloniści z całego świata z zapytaniem, czy w ramach wyrazów wsparcia i solidarności mogliby wykonać utwór na instrumentach w swoich rodzinnych krajach.

Utwór został już odegrany na jednym z carillonów w Belgii, w środę zostanie zagrany na - także belgijskim - Carillonie Pokoju. Chęć zagrania epitafium zadeklarowali także carilloniści ze Stanów Zjednoczonych, z Utrechtu i Antwerpii.

Kompozytor przypomina, że prezydent Adamowicz ufundował m.in. dzwony do obu gdańskich carillonów, a miejscowy samorząd sfinansował także zakup mobilnego instrumentu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..