Nowy numer 47/2022 Archiwum

Decyzja o wygaśnięciu mandatu prezydenta Adamowicza

Postanowienie zostało podpisane w środę przez Marka Jasińskiego, komisarza wyborczego w Gdańsku.

Kolejne postanowienia, tj. decyzja o mianowaniu p.o. prezydent Gdańska oraz wyznaczenia daty przedterminowych wyborów na urząd włodarza miasta, należą już do obowiązków premiera.

Zgodnie z art. 492 Kodeksu wyborczego, wygaśnięcie mandatu prezydenta miasta następuje m.in. na skutek śmierci. Stwierdza je komisarz wyborczy, w terminie 14 dni od wystąpienia przyczyny. Postanowienie komisarza wyborczego przesyła się wojewodzie i przewodniczącemu rady gminy.

Według art. 28 Ustawy o samorządzie gminnym, w przypadku wygaśnięcia mandatu prezydenta przed upływem jego kadencji, do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego prezydenta miasta, jego obowiązki pełni osoba wyznaczona przez premiera.

Aleksandra Dulkiewicz przyjęła funkcję komisarza miasta. Dotychczasowa zastępca prezydenta Adamowicza otrzymała propozycję od szefa KPRM Michała Dworczyka i wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha. - Ja tę funkcję przyjęłam - poinformowała we wtorek I zastępca prezydenta miasta A. Dulkiewicz.

W przypadku wygaśnięcia mandatu prezydenta miasta przed upływem jego kadencji przeprowadza się przedterminowe wybory w terminie do 90 dni od daty śmierci.

Prezes Jarosław Kaczyński przekazał stanowisko swojej partii. Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję, aby nie wystawiać własnego kandydata w nadchodzących wyborach uzupełniających na prezydenta Gdańska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • jawygo
    16.01.2019 19:06
    Mandat wygaszony ,a sprawa karna jaka była w sądzie umorzona
    doceń 2
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama