Nowy numer 48/2022 Archiwum

Spocznie z burmistrzami

Urna z prochami zamordowanego prezydenta Gdańska znajdzie się w niszy świątyni przy wejściu do Izby Rajców. To zewnętrzna kaplica z XV w., w której od stuleci miejscy rajcy gromadzili się na modlitwy.

W największej ceglanej świątyni na świecie, wśród 6 tys. pochowanych gdańszczan, jest kilkudziesięciu burmistrzów miasta. Zgodnie z historycznymi przekazami, pierwszymi pogrzebanymi w bazylice Mariackiej włodarzami miasta byli Konrad Leczkow i Albert Hecht, zamordowani przez Krzyżaków. Miało to miejsce jeszcze w czasie budowy kościoła w 1411 roku.

- Zgodnie z wielowiekową tradycją, która w Gdańsku panowała, przychylając się do prośby rodziny, a także inicjatywy metropolity gdańskiego i do wielu głosów, które docierały w tych dniach, pan prezydent Adamowicz zostanie pochowany w bazylice Mariackiej - mówi ks. Ireneusz Bradtke, proboszcz bazyliki.

W bazylice Mariackiej chowano nie tyko burmistrzów, ale też osoby zasłużone dla Gdańska: admirała Arenda Dickmanna, dowódcę polskiej floty w bitwie pod Oliwą, Jerzego Strakowskiego, architekta i budowniczego, Martina Opitza, twórcy literatury niemieckiej.

Także współcześnie pochowano tu ludzi zasłużonych dla miasta. W 2010 r. złożono do grobu Macieja Płażyńskiego, tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej marszałka Sejmu i Senatu. W 2017 r. w kaplicy duchownych gdańskich spoczął ks. inf. Stanisław Bogdanowicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • zapytanie
  16.01.2019 15:54
  Wedle Kanonu 1242 Kodeksu z 1983 "W kościołach nie należy grzebać zmarłych, chyba że chodzi o Biskupa Rzymskiego, kardynałów lub biskupów diecezjalnych, również emerytowanych, którzy powinni być chowani we własnym kościele." Czy burmistrz lub marszałek Sejmu spełnia te warunki?
  doceń 46
 • Gość
  17.01.2019 12:17
  Kanon ten po łacinie "In ecclesiis cadavera ne sepeliantur, nisi agatur de Romano Pontifice aut Cardinalibus vel Episcopis dioecesanis etiam emeritis in propria ecclesia sepeliendis." Wyjątki od zakazu pochówku milczą o świeckich.
  doceń 36
 • Pieczara
  19.01.2019 13:18
  To jest bardzo piękna tradycja, która świadczy o historii i randze miasta jakim jest Gdańsk.
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama