Nowy numer 11/2024 Archiwum

Ostatnia droga prezydenta

Kondukt pogrzebowy przejdzie ulicami: Doki, Łagiewniki, obok Mniszki, Stolarską, Podwalem Staromiejskim, Pańską, Węglarską oraz Piwną.

Władze Gdańska w czasie konferencji prasowej, która odbyła się przed Urzędem Miasta, podały informację dotyczącą przebiegu uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza 18 i 19 stycznia.

O szczegółach wprowadzenia trumny z ciałem prezydenta do bazyliki Mariackiej informowała Aleksandra Dulkiewicz, p.o. prezydent Gdańska.

Kondukt pogrzebowy wyruszy z ECS w piątek o godz. 17 i przejdzie ulicami: Doki, Łagiewniki, obok Mniszki, Stolarską, Podwalem Staromiejskim, Pańską, Węglarską oraz Piwną. - Ruszymy trasą przez miasto, po drodze będziemy mijać ważne miejsce dla pana prezydenta. Pierwsze miejsce to I Liceum Ogólnokształcące, którego jest absolwentem. Dalej kondukt przejdzie ulicami Łagiewniki i Stolarską. Tuż obok nich znajduje się ulica Mniszki, gdzie się prezydent się wychowywał, mieszkał od urodzenia i gdzie do dzisiaj mieszkają jego rodzice - pani Teresa i pan Ryszard. Później skręcimy w Podwale Staromiejskie, po lewej stronie zostawiając Szkołę Podstawową nr 50 im. Emilii Plater, którą ukończył prezydent - mówiła A. Dulkiewicz.

Dodała, że na trasie konduktu znajdą się też pomnik króla Jana III Sobieskiego, gdzie w czasach PRL liczne manifestacje organizował Ruch Młodej Polski, oraz bazylika św. Mikołaja, w której samorządowiec został ochrzczony.

Na trasie konduktu rozbrzmiewać będą chóralnie dzwony kościoła św. Katarzyny. Dzwonić będzie konfraternia dzwonników karmelickiego kościoła św. Katarzyny. Najpierw odezwie się największy dzwon "Katarzyna", następnie dołączy 5 pozostałych dzwonów kołysanych. Ostatnie pożegnanie wyśpiewa dzwon "Pokój i Pojednanie".

W świątyni odbędzie się Msza św., a następnie do północy także będzie możliwość pożegnania z prezydentem. W nocy zwłoki zostaną poddane kremacji.

W sobotę od godz. 7 będzie można pomodlić się w Kaplicy Królewskiej (przy bazylice). Odwołano tym samym zapowiadaną wcześniej możliwość porannej modlitwy w bazylice ze względów bezpieczeństwa. Zostanie otwarta dopiero o godz. 10.

W wielu miejscach zostaną rozstawione telebimy i głośniki dla osób, które nie zdołają dostać się do bazyliki Mariackiej. - Ekrany staną na ul. Długiej, Targu Węglowym, Ołowiance i na skwerze Świętopełka - poinformowała A. Dulkiewicz.

Na czas uroczystości w piątek i sobotę komunikacja publiczna w Gdańsku będzie bezpłatna. - Apeluję o korzystanie z niej, by nie zablokować centrum miasta podczas uroczystości - dodała A. Dulkiewicz. Bezpłatnie będą również przejazdy SKM i PKM. Wiele ulic zostanie zamkniętych dla ruchu.

Na konferencji poproszono po raz kolejny, żeby zamiast kwiatów i zniczy mieszkańcy, którzy przyjdą pożegnać prezydenta, wsparli wolontariuszy, zbierających - zgodnie z wolą rodziny - pieniądze na dwa cele - Hospicjum im. ks. Dutkiewicza oraz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Rodzina, jak dodano, prosi także o nieskładanie kondolencji.

W czwartek 17 stycznia o godz. 15 w Dworze Artusa odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska poświęcona pamięci P. Adamowicza, z udziałem radnych miejskich wszystkich kadencji od 1990 roku.  Od godz. 17 w Europejskim Centrum Solidarności przez 24 godziny wystawiona zostanie trumna z ciałem zmarłego, z udziałem asysty honorowej. Będzie można przyjść i pożegnać się z prezydentem, a także wpisać się do księgi kondolencyjnej. ECS będzie otwarte cały czas.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama