Nowy numer 23/2021 Archiwum

Trumna prezydenta w ECS przejdź do galerii

Trumnę z ciałem zamordowanego Pawła Adamowicza wystawiono po południu w Ogrodzie Zimowym Europejskiego Centrum Solidarności. Mieszkańcy przez 24 godziny będą mogli pożegnać się z prezydentem.

Trumna z ciałem prezydenta stanęła w Ogrodzie Zimowym - to było jedno z ulubionych miejsc Pawła Adamowicza. Centrum to budynek i instytucja, którego pomysłodawcą był nieżyjący prezydent. Jest tu również wyłożona księga kondolencyjna.

Tysiące gdańszczan przyszły, by w ciszy i skupieniu pożegnać swojego prezydenta. Jako pierwsi hołd zmarłemu oddali radni wraz z abp. Sławojem Leszkiem Głódziem, metropolitą gdańskim, i bp. Zbigniewem Zielińskim. Przybyli do ECS w uroczystym pochodzie ulicami Gdańska po zakończeniu Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Gdańska.

Na miejscu, w Ogrodzie Zimowym, była już Magdalena Adamowicz, wdowa po prezydencie, z córkami Antoniną i Teresą. Po nich do ECS wpuszczono gdańszczan, którzy gremialnie przybyli na ostatnie spotkanie z prezydentem Gdańska.

Uroczystość przebiegała w milczącej, spokojnej atmosferze. Oddającym hołd towarzyszyła muzyka poważna. - Paweł Adamowicz był moim prezydentem. Zostawia Gdańsk jako europejską metropolię. Żal, że zginął. Mógł jeszcze zrobić tyle dobrych rzeczy dla mieszkańców i Polski - mówi Janusz Górski, gdańszczanin, który od godz. 14 stał pod wejściem do ECS.

Podobne są reakcje innych osób. - Moje dzieci nie znają innego prezydenta niż Paweł Adamowicz. Jego rządy to całe pokolenie dla mieszkańców, a dla miasta epoka - mówi Anna.

Trumna z ciałem prezydenta wystawiona będzie w ECS przez 24 godziny. W piątek o godz. 17 wyruszy kondukt pogrzebowy, który przejdzie ulicami: Doki, Łagiewniki, obok Mniszki, Stolarską, Podwalem Staromiejskim, Pańską, Węglarską oraz Piwną do bazyliki Mariackiej, gdzie w sobotę spocznie prezydent Adamowicz.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama