Nowy numer 24/2021 Archiwum

Zobacz także

 • CaminoCanis
  19.01.2019 22:47
  KPK Kan. 1242 – W kościołach nie należy grzebać zmarłych, chyba że chodzi o Biskupa Rzymskiego, kardynałów lub biskupów diecezjalnych, również emerytowanych, którzy powinni być chowani we własnym kościele.

  Kanon jest bardzo czytelny i zapewne doskonale znany przez gdańskiego hierarchę. Dlatego abp Sławoj Leszek-Głódź asekuracyjnie tłumaczy, że Paweł Adamowicz nie będzie jedynym politykiem pochowanym w Bazylice Mariackiej. W Bazylice spoczywa ponad 3000 mieszczan, także prezydentów i burmistrzów miasta. Ostatnim jest marszałek Maciej Płażyński.I w tym miejscu dopuszcza się obrzydliwej manipulacji. Aktualny Kodeks Prawa Kanonicznego obowiązuje w Kościele od 1983. Poprzednie wersje, za czasów pochówku „3000 mieszczan” nie uwzględniały zakazu grzebania świeckich w kościołach.

  Oznacza to, że gdański metropolita świadomie manipuluje, żerując na nieznajomości przez Polaków – co jest zrozumiałe – prawideł panujących w Kościele katolickim.
  doceń 47
 • Gość
  20.01.2019 17:38
  Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa. No i są wielowiekowe zwyczaje i tradycje lokalne. Proboszcz Bazyliki Mariackiej powiedział, że kiedyś śp Paweł Adamowicz zapytał, za jakie zasługi ktoś mógłby być pochowany w Bazylice Mariackiej (do której renowacji znacznie się przyczynił). Odpowiedział mu, że "za wszystko dla Gdańska". I to było motto życia i pracy burmistrza Adamowicza. Czwartej osoby po 1945 roku, która spoczęła w murach tego wyjątkowego dla gdańszczan kościoła.
 • Georgina
  20.01.2019 19:32
  "Walka z mową nienawiści polega na przypisywaniu własnej nienawiści swoim przeciwnikom politycznym" - Roger Scruton filozof i prof. angielski II poł. XX w.
 • Bacha 2
  24.01.2019 23:38
  Podziwiam i szanuję postawę Prezydenta RP i przedstawicieli rządu za obecność na pogrzebie, za pokorne, skromne zajęcie dalekich miejsc wyznaczonych im przez rodzinę zmarłego oraz władze Gdańska....chrześcijanin nie szuka pierwszych miejsc wśród ludzi na ziemi, a zawsze pragnie być blisko Boga, mieć Go w sercu, na twarzy, w wypowiadanych słowach... Jeśli w sercu jest dobro, miłość, to i mowa służy zbudowaniu dobru drugiego...jeśli jest w sercu, myślach nienawiść, to nic innego nie wyjdzie z ust jak nienawiść.. Wszyscy to wiedzą, wielu odrzuca tę prawdę...
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama