Nowy numer 31/2021 Archiwum

Czas sinusoidy

– Czasami lepsze jest milczenie przy kubku gorącej herbaty – mówi Kamila Bubrowiecka.

Psycholog z Hospicjum „Pomorze Dzieciom” podkreśla, że zamiast pomagać, często nieumyślnie szkodzimy osobom w żałobie. – „Nie płacz już”, „On już nie cierpi”, „Zobaczysz, wszystko się ułoży” – to słowa, których używamy w dobrej wierze, ale zaprzeczają one temu, co dzieje się w osobie pogrążonej w żałobie. W rezultacie nie pomagamy, bo ta osoba nie może do nas przyjść i powiedzieć, jak się czuje, gdyż nie dostała akceptacji dla swoich emocji – mówi psycholog.

Mądre pomaganie wiąże się z prostymi pytaniami: „Jak mogę ci pomóc? Zrobić zakupy, pójść z tobą na cmentarz, a może posiedzieć i pomilczeć?”. – To wcale nie jest łatwe zadanie, bo brakuje nam umiejętności rozmowy o emocjach – mówi K. Bubrowiecka.

W Hospicjum „Pomorze Dzieciom”, które otacza opieką rodziny po stracie małych pacjentów, zrodził się pomysł, aby rozszerzyć to wsparcie i zaopiekować się gdańszczanami w żałobie. – Widzimy, jak trudny jest to temat, najczęściej przemilczany. Bo wciąż wiele osób uważa, że żałoba to nie choroba, tylko proces, z którym każdy powinien poradzić sobie sam. Stąd osoby, które do nas trafiają, mówią o ogromnym poczuciu samotności i braku zrozumienia, bo przeżywają stratę zbyt długo albo niedostatecznie mocno, a przecież każdy ma prawo do uporania się z tym po swojemu – mówi K. Bubrowiecka.

Program „Wsparcie po stracie” to bezpłatne konsultacje psychologiczne oraz spotkania grup wsparcia. – Żałoba to czas, kiedy uczymy się żyć na nowo na wszystkich płaszczyznach – społecznej, w pracy, w domu – już bez tej osoby, którą straciliśmy. To bardzo trudne doświadczenie, a dodatkowo obciążone ogromną tęsknotą, lawiną emocji i poczuciem „bycia w sinusoidzie” – jedne dni są lepsze, a za chwilę znowu równia pochyła i pikowanie w dół – wyjaśnia psycholog. Podkreśla, że na początku najlepiej ponazywać te wszystkie uczucia i emocje – smutek, złość, bezsilność, bo to, co nazwane, jest mniej straszne.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama