Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ambasada pod żaglami

Abp Mirosław Adamczyk, nuncjusz papieski w Panamie wraz z przedstawicielami polskiego i panamskiego rządu byli gośćmi cumującego tam żaglowca "Dar Młodzieży". Port na równiku jest najważniejszym przystankiem w trwającym od maja 2018 r. Rejsie Niepodległości.

Uroczysta gala po wejściu żaglowca do portu odbyła się we wtorek wieczorem czasu panamskiego. Abp Adamczyk wziął udział w prezentacji jednostki dla władz panamskich i mieszkającej tu Polonii. Żaglowiec odwiedzał z dużym zainteresowaniem i nostalgią, ponieważ duchowny jest absolwentem gdyńskiego Liceum Morskiego. Z wizyty niezwykłego gościa nie kryli zadowolenia Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz Janusz Zarębski, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i gospodarz spotkania.

- Wizyta nuncjusza to wprowadzenie do najważniejszych dni Rejsu Niepodległości. To wprowadzenie do duchowego spotkania, którego doświadczą uczestnicy rejsu, zarówno studenci uniwersytetu, jak i laureaci konkursu - mówi min. Marek Gróbarczyk.

Od maja 2018 r. w Rejsie Niepodległości uczestniczą m. in. laureaci konkursu z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W trakcie całej żeglugi uczestniczą w jej poszczególnych etapach.

Spotkanie na kei portu w Panamie było także okazją do spotkania dla tutejszej Polonii. - W Panamie jestem od 1978 roku. W tej chwili mieszka nas tutaj, Polaków, około 70 osób. Spotykamy się, integrujemy, wspieramy, gdy trzeba i kultywujemy tradycję. Nauczyliśmy się też piec polski chleb, bo tego najbardziej nam w Panamie brakowało - mówi pani Bogumiła.

Spotkanie, w którym wzięła udział spora grupa Panamczyków, był dla nich możliwością zapoznania się z polską kulturą, historią i... kulinariami, które przygotowała ekipa kucharzy żaglowca. Nie koniec na tym - efektem spotkań polskich władz i uczelni w Panamie są umowy o współpracy w dziedzinie gospodarki i edukacji morskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama