Papież: Płyńcie zawsze bezpiecznie do celu!

Franciszek przyjął i pobłogosławił załogę Rejsu Niepodległości, która zacumowała Dar Młodzieży w porcie w Panamie. Papież z zainteresowaniem wysłuchał relacji z rejsu dookoła świata i przyjął czapkę polskiego kapitana z rąk prof. Janusza Zarębskiego, rektora UM w Gdyni.

Audiencja miała miejsce w sobotę rano w siedzibie nuncjatury w dzielnicy ambasad w Panamie. Jeszcze przed spotkaniem z papieżem w sali audiencyjnej załogę "Daru Młodzieży" powitali abp Mirosław Adamczyk, nuncjusz papieski w Panamie, oraz abp José Domingo Ulloa Mendieta, prymas Panamy. Kilka minut później 40-osobowa reprezentacja załogi na czele z Markiem Gróbarczykiem, ministrem gospodarki morskiej, i prof. Januszem Zarębskim, rektorem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, spotkała się z papieżem Franciszkiem.

- Bardzo się cieszę, że mogę was osobiście poznać. Znam historię waszego rejsu i teraz mam okazję usłyszeć osobiście wasze relacje. Miło widzieć tak wielu młodych ludzi, studentów, którzy chcą swoje życie związać z morzem - rozpoczął audiencję Franciszek.

Następnie papież wysłuchał wystąpienia prof. Janusza Zarębskiego. Rektor UM w Gdyni przedstawił gości z Polski i przekazał papieżowi prezenty: obraz autorstwa polskiego malarza Marka Czarneckiego, przedstawiający Dar Młodzieży z inskrypcją: "Noli timere! Duc ad altum!" (Nie bój się! Wypłyń na głębię!), album fotograficzny dokumentujący dotychczasowe etapy Rejsu Niepodległości i czapkę polskiego kapitana floty handlowej wraz z certyfikatem.

Następnie papież wysłuchał po hiszpańsku relacji członkini załogi Daru Młodzieży o Rejsie Niepodległości. - Ojcze Święty, płynęliśmy do ciebie przez pół świata. Nie dotarlibyśmy tutaj, gdyby naszym kapitanem nie był Jezus Chrystus, a Maryja - naszą Stellą Maris - mówiła Małgorzata Malinowska, opiekun praktyk Wydziału Mechanicznego gdyńskiej uczelni.

Franciszek życzył pomyślnego zakończenia rejsu żaglowca: "Płyńcie zawsze bezpiecznie do celu". Na zakończenie audiencji wraz z uczestnikami odmówił Pozdrowienie Anielskie. - I pamiętajcie! Módlcie się za mnie, proszę! - dodał papież. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..