Kilkudziesięciu duchownych reprezentujących zakony archidiecezji modliło się na uroczystej Mszy św. w oliwskim kościele Matki Bożej Królowej Korony Polskiej. W święto Ofiarowania Pańskiego zakonnice i zakonnicy odnowili śluby zakonne.
Eucharystię sprawowali abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, bp Wiesław Szlachetka, kapłani zakonni z gospodarzami świątyni ojcami cystersami, kapłani gdańskiej kurii i Gdańskiego Seminarium Duchownego. – W życiu Kościoła i społeczeństwa potrzebni są ludzie zdolni do całkowitego poświęcenia się Bogu i bliźnim. Z tego życia rodzą się moc i zapał do głoszenia Ewangelii na całym świecie, wśród wszystkich narodów. Za to przychodzi czasem zapłacić najwyższą cenę, jak stało się z młodymi franciszkanami w Peru – mówił metropolita.
Najważniejszymi cechami życia konsekrowanego, jak mówił hierarcha, powinny być miłość, wierność i jedność. Osoby konsekrowane w dzisiejszych czasach, w kulturze tymczasowości, muszą świadczyć, że w Chrystusie można odnaleźć prawdziwą miłość. Wierność musi przejawiać się w postawie wobec Boga, ale także wobec własnego powołania. Wskazał także na potrzebę budowania jedności, zarówno w społeczeństwie, jak i w Kościele. Na zakończenie wyraził wdzięczność wszystkim osobom życia konsekrowanego z archidiecezji i życzył m.in. Bożej radości i pocieszenia w trudnościach współczesnych czasów. W archidiecezji działa 21 zgromadzeń męskich i 40 zgromadzeń żeńskich. – Ogółem w diecezji gdańskiej jest około 400 kobiet konsekrowanych, 220 kapłanów oraz 40 braci zakonnych i nowicjuszy, w tym 4 jezuitów – mówił po uroczystości o. Janusz Warzocha SJ, wikariusz biskupi ds. zakonów.