Nowy numer 22/2023 Archiwum

Może czas na morze

‒ Tu praktycy spotykają się z teoretykami. Spotykają się myśl i czyny. Pracujemy dla gospodarki morskiej. Po to, by rozwijała się cała Polska ‒ mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Minutą ciszy poświęconą pamięci zmarłego premiera Jana Olszewskiego rozpoczęły się 9 lutego w auli Politechniki Gdańskiej obrady VII Konwentu Morskiego. – Jan Olszewski jest premierem, który skierował Polskę na nowe tory. Pragnę mu podziękować za to, co uczynił dla polskiej gospodarki morskiej.

A w zasadzie za to, co uczynił rękoma kpt. Sulatyckiego. To on rozpoczął proces odwracania złej tendencji powziętej u początków polskiej transformacji – mówił podczas spotkania Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Wśród wielu zasług kapitana, pełniącego obecnie funkcję przewodniczącego Konwentu Morskiego, wymienił m.in. decyzje, których podjęcie uratowało przed upadkiem Gdańską Stocznię Remontową.

W spotkaniu – oprócz członków konwentu – wzięli udział przedstawiciele wszystkich gałęzi nauki związanych z gospodarką morską, reprezentacje uczelni technicznych z Wybrzeża, wysocy oficerowie Marynarki Wojennej oraz szefowie firm i instytucji związanych z morzem. Obecni byli także przedstawiciele władz państwowych, wśród nich minister Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, marszałek Karczewski, minister Gróbarczyk oraz Krzysztof Kozłowski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Nie zabrakło też wojewodów, samorządowców i parlamentarzystów. Listy do zgromadzonych skierowali wicepremier Beata Szydło oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

„Wierzę, że współpraca nauki z biznesem przyczyni się do powstania wielu pionierskich projektów, których realizacja przełoży się na sukces naszej ojczyzny” – napisała B. Szydło. „Jesteście państwo wspaniałymi kontynuatorami pokoleń entuzjastów polskiej idei morskiej, ludzi działających na rzecz wielkiej sprawy, jaką był i będzie rozwój Polski na Bałtyku” – zwrócił się do uczestników J. Kaczyński. Podczas uroczystości wręczono również odznaczenia. „Za wybitne zasługi w działalności publicznej i społecznej oraz za propagowanie wartości patriotycznych” Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Robert Gut. Natomiast Krzysztof Siedlikowski otrzymał Złoty Krzyż Zasługi „za działalność społeczną na rzecz rozwoju gospodarki morskiej”.

Osoby wyróżniające się troską o gospodarkę morską marszałek Karczewski uhonorował Medalem Senatu, a rektor PG – medalem pamiątkowym uczelni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast