Nowy numer 21/2022 Archiwum

Duchowość, która zachwyca

– Bardzo różne wyobrażenia Boga nosimy w sobie. Postrzegamy Go przez pryzmat osobistych doświadczeń i oczekiwań. Często jest to obraz bardzo daleki od tego, który pokazuje nam Biblia – mówi Alicja Binkowska.

Ojcowie jezuici i Wspólnota Życia Chrześcijańskiego organizują rekolekcje prowadzone metodą św. Ignacego. Ich specyficzna – internetowa – forma skierowana jest do osób aktywnych, mocno zaangażowanych w swoje zajęcia i obowiązki, a odczuwających głód relacji z Bogiem, którą chcą pogłębić. – Chodzi nam o tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na udział w kilkudniowych zamkniętych rekolekcjach w domu rekolekcyjnym – podkreśla A. Binkowska, koordynator internetowych rekolekcji.

Świadoma katoliczka

Elżbieta Roczyniewska wspomina, że duchowość ignacjańska zupełnie jej nie pociągała. Wszystko się zmieniło, kiedy otrzymała pisemne zaproszenie do udziału w rekolekcjach. – Pomyślałam, że skoro Bóg mnie zaprasza, to nie wypada odmówić – uśmiecha się. Był to przełomowy moment w jej relacji z Jezusem. – Zachwyciła mnie ta duchowość, sposób rozeznawania, przyglądania się sobie razem z Bogiem – wyjaśnia. Nauczyła się rachunku sumienia, a poprzez medytację spotykała się z Bogiem żywym. – Dotychczas był tylko Bogiem, który jest – przyjmowałam Go rozumowo, ale w sercu miałam tylko siebie, a Bóg był na moje usługi – dodaje. Pani Elżbieta podkreśla, że jest z pokolenia, kiedy „Bóg był Bogiem sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze”. – Byłam wychowywana bardziej z lękiem niż z miłością do Niego. A duchowość ignacjańska pozwoliła mi odkryć, że to On jest Tym, który mnie kocha najbardziej na świecie – mówi. W jej życiu rozpoczął się długotrwały proces, który trwa do dziś. – To nie jest tak, że poszłam na jedne rekolekcje i już wszystko się zmieniło. Nie. Im bardziej poznaję siebie, tym bardziej poznaję Boga. Zaczęłam dostrzegać wartości w samej sobie. Nabrałam pewności siebie – nie tylko w wyrażaniu swojego zdania, ale również w zachowaniu. Wiem, że duchowość ignacjańska pozwala mi być odważną katoliczką, która nie boi się świadczyć o Bogu nie tylko słowami, ale całym swoim życiem – podkreśla.

Słowo Boga w mp3

Rekolekcje internetowe to współczesna forma ignacjańskich rekolekcji. To świadoma praca nad sobą, składająca się z codziennej 30-minutowej medytacji opartej na gotowym wprowadzeniu oraz cotygodniowej konferencji tematycznej. – Bardzo różne wyobrażenia Boga nosimy w sobie. Postrzegamy Go przez pryzmat osobistych doświadczeń i oczekiwań. Często jest to obraz bardzo daleki od tego, który pokazuje nam Biblia. W trakcie rekolekcji spotykamy Boga, który widzi, słyszy, czuje, dotyka i który chce, abyśmy i my Go zobaczyli, usłyszeli, dotknęli – wyjaśnia koordynatorka. Rekolekcje potrwają cztery tygodnie. W tym czasie zostaną opublikowane – w formacie mp3 – konferencje oraz wprowadzenia do osobistej modlitwy bazujące na fragmentach Pisma Świętego. – Święty Ignacy w ćwiczeniach duchownych zaprasza do kontemplowania Boga wszystkimi zmysłami. Stąd tegoroczne rekolekcje odbędą się pod hasłem: „Dotknij Boga teraz”, by poprzez doświadczenie dotykania, słuchania, wąchania i smakowania słowa Bożego lepiej poznać Boga – mówi A. Binkowska.

Materiały i nagrania przygotowuje Wspólnota Życia Chrześcijańskiego. Nad całością czuwa o. Grzegorz Ginter SJ. – Jeżeli ktoś nie miał wcześniej styczności z duchowością ignacjańską, nie musi się obawiać. Już pierwsza konferencja dotyczy metody modlitwy – wyjaśnia koordynatorka. Materiały rekolekcyjne będą publikowane na stronach internetowych: www.wzch-trojmiasto.pl oraz www.icfd.pl.; wprowadzenia do modlitwy – codziennie od poniedziałku do piątku, a konferencje – w każdą niedzielę. Dopełnieniem formy internetowej są spotkania z osobami towarzyszącymi – kapłanem, siostrą zakonną lub osobą świecką – z którymi podzielić się można swoimi przemyśleniami, obawami oraz rekolekcyjnymi doświadczeniami. Nie jest to jednak obowiązkowe. – Osoby pragnące skorzystać z tej formy pomocy prosimy o rejestrację przez formularz na stronie Ignacjańskiego Centrum Formacji Duchowej i o zarezerwowanie czasu na cztery takie spotkania. Osoby, które nie chcą rozmów indywidualnych, mogą korzystać z zamieszczonych materiałów bez potrzeby rejestracji – wyjaśnia koordynatorka.

Spotkania z osobami towarzyszącymi będą odbywały się raz w tygodniu w jednym z dwóch miejsc – w ICFD w Gdyni oraz w parafii Świętego Krzyża w Gdańsku. Rekolekcje internetowe to: 7-minutowe wprowadzenia do osobistej medytacji od poniedziałku do piątku, 30-minutowa medytacja osobista od poniedziałku do piątku, dla osób zainteresowanych – cotygodniowa 25-minutowa rozmowa z osobą towarzyszącą, raz na tydzień 25-minutowa konferencja tematyczna, 15-minutowy wieczorny rachunek sumienia od 3. tygodnia rekolekcji. – To, wbrew pozorom, spory wysiłek, bo sami musimy wygospodarować codziennie czas, by usiąść do modlitwy w ciszy. Ale pozwala bardziej świadomie podejść do naszej wiary i spotkania z Bogiem – podkreśla A. Binkowska. Więcej informacji na temat rekolekcji internetowych można uzyskać pod nr. tel.: 507 135 691.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama