Nowy numer 11/2019 Archiwum

Zmarł ks. prał. Franciszek Cybula, kapelan z Belwederu

Ks. Franciszek Cybula odszedł do domu Ojca w wieku 79 lat. Kapłan był m.in. kapelanem Lecha Wałęsy, prezydenta RP.

Ksiądz Cybula zmarł w nocy 21 lutego w szpitalu w Kartuzach. Na Kaszubach mieszkał od czasu przejścia na emeryturę w 2010 r., gdy został rezydentem w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Gowidlinie.

Kapłan urodził się 10 sierpnia 1940 r. w Gdańsku. Dzieciństwo i młodość spędził na Kaszubach, w Gowidlinie. Święcenia kapłańskie przyjął 11 czerwca 1967 r. w bazylice Mariackiej. Przez cały czas pracował w dużych parafiach Gdańska (m.in. w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej na Przymorzu) jako duszpasterz szkół średnich, później młodzieży akademickiej. Od 1979 r. był duszpasterzem lekarzy i farmaceutów. Był też katechetą i rekolekcjonistą młodzieży maturalnej, akademickiej i służby zdrowia.

Od sierpnia 1980 r. był spowiednikiem Lecha Wałęsy, przewodniczącego NSZZ "Solidarność". Pełnił tę posługę, za aprobatą bp. Lecha Kaczmarka, ówczesnego ordynariusza gdańskiego, także w czasie stanu wojennego. Odwiedzał wówczas regularnie przewodniczącego Solidarności w miejscu internowania. Po wygranych wyborach w grudniu 1990 r. L. Wałęsa, wówczas prezydent RP, poprosił go, by został prezydenckim kapelanem. Posługiwał prezydentowi przez całą kadencję. Później służył m.in. w kościele garnizonowym w Gdańsku-Wrzeszczu i bazylice archikatedralnej. Był członkiem kapituły archikatedralnej, a od 2009 r. - prałatem honorowym.

Ostatnie lata spędził na Kaszubach w gowidlińskiej parafii. W kapłaństwie przeżył 51 lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Alabaster
  22.02.2019 05:50
  Świeć Panie nad Jego Duszą. To był święty kapłan. Ostatnio trochę w cieniu życia kościelnego. A szkoda. Miał wiele do powiedzenie. Na szczęście pozostaną po nim jego książki autobiograficzne oraz antologie kazań.
  doceń 10
 • a.t.w.
  24.02.2019 21:41
  Świeć Panie nad Jego duszą. Do Domu Ojca odszedł wyjątkowy Duszpasterz - intelektualista, prałat, kapelan, ksiądz i przede wszystkim niezwykle skromny, spokojny, dobroduszny, życzliwy i człowiek, który do końca całym swoim życiem dał świadectwo miłości i zaufania Bogu. Takiego księdza Franciszka miałam okazję poznać i Taki pozostanie w moim sercu. Cześć Jego Pamięci !
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL