Trzy dni i całe morze zagadnień związanych z sakramentalnym małżeństwem - ponad 30 par narzeczonych z całej diecezji zgłębia sens powołania do bycia małżonkami i rodzicami. Pomagają im w tym specjaliści z różnych dziedzin i duszpasterz z Letnicy ks. Zbigniew Drzał na kursie przedmałżeńskim w Gdańsku-Letnicy.
Kilka razy w roku w weekendy szkoła podstawowa w Gdańsku-Letnicy zamienia się w miejsce intensywnej pracy katolickich specjalistów od małżeństwa. Kiedy jeden z cyklu wykładów kończy się, ks. Zbigniew zaprasza młodych do sali weselnej. - Zobaczcie, jest tak, jak będzie za kilka miesięcy. Przygotowany stół, goście weselni, fotograf, przysmaki, pyszności i tort. Wasza para go podzieli - kapłan wskazuje na młodych, którzy stoją najbliżej stołu. Kroją tort i rozdają "gościom", czyli innym narzeczonym.
- Nasz kurs jest niekonwencjonalny i łączy w sobie różne aktywności, angażuje uczestników na wielu płaszczyznach. To intensywny weekend, w czasie którego młodzi chłoną wiedzę, słuchają świadectw małżeństw "ze stażem" i poznają samych siebie - mówi ks. Drzał, proboszcz parafii pw. Świętych Anny i Joachima.
Kapłan ma kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu kursu "Czystość serca", prowadził go także w poprzedniej parafii. Ten weekendowy kurs przedmałżeński to jedna z propozycji bezpośredniego, przewidzianego przez przepisy kościelne, przygotowania do sakramentu małżeństwa. - Spotkanie daje wiele możliwości, żeby spojrzeć głębiej na sakrament małżeństwa od strony duchowej. Im bliżej uroczystości, ślubu, wesela, narzeczeni będą mieli coraz mniej czasu na głęboką refleksję - dodaje ks. Zbigniew.
Prócz niego w kursie uczestniczą psycholodzy, świadectwa dają też małżonkowie z wieloletnim stażem rodzinnym. "Czyste serca" to czas dla narzeczonych, by zrozumieć także potrzeby emocjonalne swoich partnerów, poznać zasady komunikacji w małżeństwie i rodzinie, odkryć etapy dojrzewania miłości.
Oliwia i Maciej poszukiwali od kilku miesięcy możliwości uczestnictwa w kursie przedmałżeńskim. - Szukaliśmy bardziej skondensowanej formy. Takie intensywne doświadczenie bardziej do nas trafia, lepiej je zapamiętamy - mówi Oliwia. Młodzi są świadomi odpowiedzialności, którą nałożą na siebie, wstępując w sakramentalny związek. - Młodzi ludzie są dziś wygodni, a w małżeństwie zawartym przed Bogiem nie jest łatwo. Trzeba nauczyć się życia z drugą osobą, a ludzie w związku nie są idealni - dodaje Maciej. Oliwia i Maciej chcieli wziąć udział w kursie przedmałżeńskim. Według nich, "Czystość serca" to forma rekolekcji dla narzeczonych, która mocno trafia do młodych Piotr Piotrowski /Foto Gość Według nich "Czystość serc" otwiera oczy na jeszcze jedną ważną prawdę - życie we dwójkę to sztuka kompromisu i dobrych relacji. Przez całe życie małżeńskie.