Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Środa Popielcowa w archidiecezji gdańskiej przejdź do galerii

Abp Sławoj Leszek Głódź przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej Wielki Post w archidiecezji gdańskiej.

Rozpoczynamy Wielki Post będący czasem nawrócenia oraz zastanowienia się nad życiem - mówił metropolita gdański.

Uroczysta Eucharystia, połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania, odbyła się w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Baninie.

- Istotą naszego chrześcijaństwa jest życie sakramentami - począwszy od chrztu św. poprzez sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, jakim jest bierzmowanie. Jesteście dzisiaj prawdziwą świątynią, świątynią Ducha Świętego - podkreślił arcybiskup, zwracając się do młodych.

Homilię wygłosił ks. dr Krystian Kletkiewicz. - Środa Popielcowa określana jest bramą Wielkiego Postu. Popiół przyjmujemy na głowę, gdyż to centrum zmysłów - wzroku, słuchu, węchu, smaku - to intelekt. Od głowy wszystko się zaczyna, człowiek podejmuje konkretne działa - mówił kaznodzieja.

Ksiądz Kletkiewicz podkreślił, że choć popiół używany jest w wielu religiach, to chrześcijaństwo nadało mu wyjątkowe znaczenie. - Jest znakiem oczyszczenia, to poddanie się Bożemu miłosierdziu poprzez żal i szczerą chęć poprawy, ale też przyjęcie jakiegoś dzieła pokutnego - trudu, cierpienia oraz wyrzeczeń wielkopostnych. Posypanie głowy popiołem jest również znakiem nadziei zmiany na lepsze - wyjaśnił.

Kaznodzieja dodał również, że ważne, by przeżyć ten czas w szczerości praktyk. - Nie jak obłudnicy - posępni, ponurzy, udający przed ludźmi - dodał.

- Zaczynamy od głowy, żeby ten popiół oczyścił nas całych, do końca. Mamy 40 dni na modlitwę, post i jałmużnę, by oczyszczonym przeżyć święta paschalne. Obrzęd posypania głów popiołem przypomina nam, że człowiek na końcu życia znów obróci się w proch. Popiół przypomina nam również o tym, by żyć sprawiedliwie - w Bożej łasce. Bo to, co pójdzie za nami, to nasze dobre uczynki, a nie doczesne bogactwa - mówił.

Ksiądz Kletkiewicz wyjaśnił, że popiół nie bierze się znikąd. Przygotowuje się go ze spalonych palm, poświęconych w poprzednim roku w Niedzielę Palmową. - To przypomina nam, że Chrystus  witany w Jerozolimie jako Mesjasz i Król - Ten, który oddał za nas swoje życie - daje nam siłę do duchowego odrodzenia, do pokonywania naszych grzechów, słabości i budowy dobra w sobie - mówił kaznodzieja. - Nie pozwólmy więc, aby ten błogosławiony czas upłynął bezowocnie. Prośmy Boga, by pomógł nam wejść na drogę prawdziwego nawrócenia - zakończył.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama