Konferencją prasową Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, zainaugurował program "Nowa Piątka" w województwie pomorskim. Spotkanie odbyło się przed siedzibą Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.
Do wszystkich 123 gmin województwa pomorskiego wyruszą specjaliści, m.in. z Wydziału Polityki Społecznej i Biura Wojewody, by przedstawić szczegóły "Nowej Piątki" i odpowiedzieć na pytania. Akcja zaczyna się już dzisiaj, w Trójmieście.
- Rozpoczynamy dziś akcję informacyjną rządu na temat programów "Nowa Piątka", która jest rozwinięciem działań rządowych. Kiedy wprowadzane było 500+, również prowadziliśmy akcję informacyjną na terenie całego województwa. Przekonaliśmy się wówczas, że to było potrzebne, gdyż wiele osób przychodziło z pytaniami, więc postanowiliśmy, że taką akcję powtórzymy odnośnie "Nowej Piątki" - mówi wojewoda.
D. Drelich podkreślił, że ta akcja ma również za zadanie zbieranie opinii mieszkańców. - Chcielibyśmy jeszcze lepiej przygotować się do wdrożenia programów, stąd cenne będą uwagi tych, którzy być może podzielą się swoimi wątpliwościami, a także wstępną oceną działań podejmowanych w ramach "Nowej Piątki". Mam nadzieję, że do końca kwietnia uda nam się odwiedzić wszystkie gminy - zaznaczył D. Drelich.
Wojewoda podsumował, że dotychczas program 500+ przyniósł bardzo wymierne efekty. - Województwo pomorskie wygląda zupełnie inaczej po 3 latach rządów Prawa i Sprawiedliwości - ubóstwo wśród dzieci zostało praktycznie zlikwidowane. Efekty gospodarcze polityki rządu przekładają się bezpośrednio na zamożność mieszkańców Pomorza. Chcemy ten efekt jeszcze zwiększać - podkreślił.
Wymienił działania, które w ramach "Nowej Piątki" będą realizowane: - 500+ dla każdego dziecka, zwolnienie z PIT dla pracujących do 26. roku życia, obniżenie podatku PIT z 18 na 17 proc. dla wszystkich pracujących, wsparcie odbudowy lokalnych połączeń autobusowych oraz wypłata dodatkowej, 13. emerytury dla seniorów - poinformował.
Więcej szczegółów o wypłacie świadczeń dla emerytów i rencistów przedstawiła Aneta Pawłowska, dyrektor oddziału ZUS w Gdańsku. - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy mówiący o jednorazowym świadczeniu pieniężnym, którego wypłaty miałyby odbywać się w maju. W województwie pomorskim jest to świadczenie skierowane do 480 tys. świadczeniobiorców, z czego 380 tys. są to osoby pobierające emeryturę, a 152 tys. to renciści, w tym 15 tys. osób pobierających renty socjalne - mówi A. Pawłowska.
Decyzja o świadczeniu ma być wydawana z urzędu, stąd renciści i emeryci nie będą musieli składać żadnych specjalnych wniosków.
Katarzyna Stanulewicz, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, podkreśliła, że z zebranych informacji dotyczących m.in. liczby dzieci, które będą objęte programem 500+, w Pomorskiem skorzysta ok. 76 proc. więcej młodych mieszkańców województwa niż do tej pory. - To wsparcie to będzie olbrzymia pomoc. W okresie od lipca do grudnia przeznaczonych na ten cel zostanie ponad 600 mln zł - mówi.
Wojewoda zapowiedział, że będzie obecny w trakcie spotkań z mieszkańcami województwa. - Spotkania, w których razem z wicewojewodą będziemy brali udział, będą też okazją do przedstawienia szczegółów innych programów, chociażby Funduszu Dróg Samorządowych, bardzo ważnego dla poprawy infrastruktury drogowej - dodał wojewoda.
Na ulice województwa pomorskiego wyjechały dwa busy ze specjalistami na pokładzie, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania związane z programem "Nowa Piątka". W najbliższych dniach odwiedzą:
18 marca - Gdańsk (Brama Wyżynna), Gdynia (bulwar Nadmorski), Sopot (pl. Przyjaciół);
19 marca - Debrzno (Rynek), Czarne (pl. Wolności), Rzeczenica (ul. Białoburska);
20 marca - Koczała, Przechlewo, Człuchów;
21 marca - Konarzyny, Chojnice, Brusy;
22 marca - Lipusz, Dziemiany, Karsin, Stara Kiszewa.
Więcej informacji na temat samego programu "Nowa Piątka", a także kolejnych przystanków informacyjnych busów znaleźć można na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.