Nowy numer 42/2021 Archiwum

Święto Uniwersytetu Gdańskiego. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prezydenta Kaczyńskiego

"Prezydenta Profesora Lecha Kaczyńskiego pamiętamy jako wybitnego męża stanu i urzędnika państwowego, który zawsze dobrze służył Rzeczypospolitej i rodakom" - napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

W środę 20 marca zainaugurowano obchody jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego. Z tej okazji w budynku neofilologii Wydziału Filologicznego odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UG, w trakcie którego wręczone zostały odznaczenia państwowe, nagrody Nauczyciela Roku im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza dla najlepszych nauczycieli akademickich oraz Nagrody Naukowe Rektora UG dla najlepszych naukowców UG za wyróżniające się osiągnięcia naukowe oraz badawczo-rozwojowe.

Tuż po posiedzeniu Senatu przed budynkiem Wydziału Prawa i Administracji odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej prezydenta Kaczyńskiego, który przez wiele lat wykładał prawo pracy na UG.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, europoseł Anna Fotyga, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, córka śp. prezydenta Marta Kaczyńska oraz metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, który poświęcił tablicę pamiątkową.

Święto Uniwersytetu Gdańskiego. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prezydenta Kaczyńskiego   W uroczystości wzięli udział m.in.: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, posłowie i senatorowie PiS, samorządowcy, córka prezydenta Kaczyńskiego i jego przyjaciele. FACEBOOK /PUW

- Pragnę w imieniu Sejmu i w imieniu Jarosława Kaczyńskiego podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do ufundowania tej tablicy - mówił podczas uroczystości M. Kuchciński.

- Tablica, którą dzisiaj odsłaniamy, jest wyrazem hołdu i znakiem naszej pamięci dla przyszłych pokoleń - podkreślał dziekan Wydziału Prawa i Administracji prof. Wojciech Zalewski.

Podczas uroczystości odczytano także listy prezydenta Dudy i prezesa Kaczyńskiego.

"Bardzo się cieszę, że właśnie w tym szczególnie uroczystym dniu, kiedy Państwa Alma Mater obchodzi swoje święto, postanowili Państwo upamiętnić Prezydenta Profesora Lecha Kaczyńskiego. Pamiętamy Go jako wybitnego męża stanu i urzędnika państwowego, który zawsze dobrze służył Rzeczypospolitej i rodakom. Ale w kolebce »Solidarności« pamięta się Go także dlatego, że przez blisko 30 lat pracował tutaj jako wykładowca i badacz. W murach gdańskiej uczelni zdobywał kolejne stopnie naukowe, a jednocześnie prowadził ożywioną działalność opozycyjną i społeczną. Znajdowała w niej zastosowanie praktyczne Jego wybitna znajomość prawa pracy, dzięki której mógł wspierać wiedzą, doświadczeniem i radami ruch związkowy. (...) Dziękuję Państwu za to, że pamięć o pracy i działalności Lecha Kaczyńskiego na Wybrzeżu będzie odtąd uwieczniona odsłanianą dziś tablicą. Niech przypomina ona o tragicznie zmarłym Prezydencie Rzeczypospolitej, wielce zasłużonym dla ruchu »Solidarności«, powstałego w Gdańsku, i dla całej naszej Ojczyzny" - napisał A. Duda.

Święto Uniwersytetu Gdańskiego. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prezydenta Kaczyńskiego   Uroczyste posiedzenie senatu UG zainaugurowało 12-miesięczne obchody jubileuszu 50-lecia uczelni. FACEBOOK /PUW

Lech Kaczyński przez wiele lat związany był z UG. Był doktorem habilitowanym nauk prawnych. Na Wydziale Prawa i Administracji pracował w latach 1972-1997. Rok temu, 22 marca, Senat Uniwersytetu Gdańskiego wyraził zgodę na umieszczenie na budynku tablicy upamiętniającej tragicznie zmarłego prezydenta.

Uniwersytet Gdański powstał 20 marca 1970 r. z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama