Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nie żyje ks. Walenty Flieger CR, zmartwychwstaniec ze Strzyży

Ojciec Walenty Flieger, kapłan Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców odszedł do domu Ojca 17 marca br. Przeżył 75 lat, do wspólnoty zakonnej należał 59 lat. Do złotego jubileuszu kapłaństwa zabrakło mu 6 dni.

Ksiądz Walenty pochodził z Wielkopolski. Urodził się 6 listopada 1943 r. w Mosinie. Był synem Walentego i Heleny Gertner. Został ochrzczony 20 sierpnia 1944 r. w kościele parafialnym św. Mikołaja w Mosinie. Tam też przyjmował kolejne sakramenty. Uczył się w Mosinie, a później w Małym Seminarium Zmartwychwstańców w Poznaniu. Do nowicjatu w Bartnikach k. Skierniewic przybył 15 lipca 1960 r. Tam nastąpiły jego obłóczyny i 15 sierpnia 1961 r. złożył pierwsze śluby.

Studiował w Krakowie, w seminarium księży zmartwychwstańców i tam też złożył śluby wieczyste. 21 marca 1969 r. przyjął święcenia kapłańskie. Był wikariuszem i katechetą w Łabędziach w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej do 1972 r. Następnie pracował w zmartwychwstańczych parafiach w Drawsku Pomorskim, w Gdańsku-Strzyży i w Poznaniu-Smochowicach. W 1981 r. został przełożonym domu zakonnego przy ul. Szkolnej. Następnie pracował jako katecheta w Kościerzynie i Złocieńcu. Organizował i prowadził piesze pielgrzymki do Częstochowy. W latach 1988-92 pracował w Bytomiu, a następnie przeniósł się do Austrii, gdzie w Wiedniu pełnił funkcję pomocniczego duszpasterza polonijnego. W roku 2002 wrócił do Polski do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku-Strzyży. - Był duszpasterzem, potem przełożonym domu zakonnego i w ostatnich latach wspierał nas w posłudze - mówi ks. Arkadiusz Kita CR, przełożony domu zakonnego w Gdańsku-Strzyży. Parafianie zapamiętali go jako pobożnego i wrażliwego na problemy księdza, z dużym poczuciem humoru i szerokim uśmiechem, którym zawsze witał wiernych.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 23 marca, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku. O 13.00 rozpocznie się modlitwa różańcowa, a Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona o 13.30. O 15 nastąpi odprowadzenie śp. ks. Walentego spod bramy głównej cmentarza Srebrzysko do grobowca Zmartwychwstańców.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama