Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Marek Gróbarczyk: Ogłaszam program budowy nowego żaglowca, który zastąpi "Dar Młodzieży"

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk ogłosił nowy program - program budowy nowego żaglowca, który zastąpi "Dar Młodzieży".

Po ponad 10 miesiącach i 33 tys. mil morskich rejsu dookoła świata "Dar Młodzieży" wrócił do Gdyni. W trakcie podróży żaglowiec odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach. Rejs zorganizowano dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Darowi Młodzieży" podczas wpływania do Nabrzeża Pomorskiego na skwerze Kościuszki w Gdyni towarzyszyła parada statków, w tym 4 jednostki Marynarki Wojennej - okręty ORP "Piorun" i ORP "Grom" oraz dwie łodzie hybrydowe.

W uroczystości powitania żaglowca na skwerze Kościuszki brali udział m.in. minister Gróbarczyk, przedstawiciele władz miasta, a także władze i studenci Uniwersytetu Morskiego.

- To trzecia wielka wyprawa polskiego żaglowca. To był trudny rejs, trzeba było się zmierzyć z własnymi słabościami, szukać zaufania wśród załogantów. Jesteście dzisiaj nową falą ludzi morza. Przywiązujemy do morza ogromną wagę. Popłynęliście, by powiedzieć światu, że Polska jest morska i morską pozostanie - mówił minister Gróbarczyk. - W tym uroczystym dniu chciałbym ogłosić nowy program - program budowy nowego żaglowca, który zastąpi "Dar Młodzieży". I dzisiaj również ogłaszam wielki konkurs narodowy na wybór nazwy dla tego nowego żaglowca. I chciałbym, żebyśmy wszyscy w tym przedsięwzięciu uczestniczyli.

W czasie rejsu przez pokład żaglowca przewinęło się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich, a także 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W każdym z portów, do których jednostka zawijała, odbywała się impreza promująca Polskę i jej niepodległość. Jednym z istotniejszych punktów wyprawy był udział załogi w styczniu w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

Organizatorami Rejsu Niepodległości byli: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • jan
  28.03.2019 20:21
  Do budowy następcy Daru Młodzieży można wykorzystać stępkę użytą do budowy promu morskiego w dniu 23 czerwca 2017 r.
  doceń 7
 • mateo
  29.03.2019 13:32
  A dla nauczycieli i lekarzy nie ma, bo budżet pusty..? Na terapie drogimi lekami nie ma, bo budżet pusty? MIG29 rozbijają się, bo remontuje się je metodami chałupniczymi, bo budżet pusty? Ale na fregatę się znajdą, a jak. Dar młodzieży zwodowano w pamiętnym 1981 r., władza potrzebowała medialnych sukcesów, bo nic innego ludziom zaproponować nie mogła. Rozumiem, że szykowane igrzyska to pomysł polskiego rządu na planowany ogromny deficyt budżetowy i spowolnienie gospodarcze.
  doceń 1
 • Bez podtekstów
  08.05.2019 16:00
  To może być, a nawet powinno byc ! Okoliczności nie sa korzystne, gdyż wszelkie inicjatywy oceniane są w aspekcie politycnym. Nie ma to żadnego uzasadnienia w realiach społecznych. Podjęcie inicjatywy budowy takiego statku uwarunkowane jest przesłankami poza-politycznymi. Przesłanki te (głównie) powinny mieć charakter społeczny, gdyż (co jest oczywiste) stanowią najtrwalszy fundament więzi między Osobami w społeczeństwie. Stąd oczekiwana nazwa tego statku "Poloniae Gratia", co tłumaczy się (za Gallem Anonimem) "Dar Polski".
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama