Trzy parafie w archidiecezji gdańskiej zapraszają do udziału w całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu, połączonej z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.
W najbliższy piątek 29 marca już po raz 6. w wielu kościołach w Polsce i na świecie rozpocznie się wielkopostna akcja "24 godziny dla Pana". W ramach wydarzenia będzie można m.in. wziąć udział w całonocnej adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie i skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.
Tematem tegorocznego całodobowego nabożeństwa pokutnego są słowa Jezusa skierowane do cudzołożnicy: "Ja też ciebie nie potępiam" (J 8, 11), podkreślające przebaczenie, którego Jezus jest gotowy udzielić każdemu człowiekowi.
- W słowach, które Pan wypowiedział do jawnogrzesznicy, widzimy ogrom Bożego miłosierdzia. To zapewnienie, że jakkolwiek byśmy nie byli zabrudzeni życiem, znajdziemy łaskę u Pana. Te słowa Chrystus mówi do każdego z nas. Czasami poprzez nasze kompromisy ze złem stajemy się jak owa kobieta cudzołożna. Dotyczy to naszych poglądów i postaw. W sytuacji nagonki na Kościół potrzeba, byśmy zdali sobie sprawę, że każdy z nas jest jego cząstką. Że mamy za niego odpowiadać, a kiedy trzeba, tak jak Chrystus za niego cierpieć, a nawet oddać swoje życie - mówi ks. prał. Edmund Skalski, proboszcz gdyńskiej parafii NMP.
W archidiecezji gdańskiej akcja "24 godziny dla Pana" odbędzie się w trzech parafiach: w sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy gdyńskiej kolegiacie pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26), w parafii pw. Bożego Ciała w Gdańsku-Morenie (ul. Piecewska 9) i w sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi (ul. Dąbrowskiego 26).
W sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy kolegiacie pw. NMP Królowej Polski w Gdyni akcja rozpocznie się już o godz. 15 i potrwa do soboty 30 marca, do godz. 15.
W parafii Bożego Ciała w Gdańsku nocne czuwanie rozpocznie Droga Krzyżowa o godz. 19, po której do północy potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Jej wznowienie nastąpi po Mszy św. w sobotę o godz. 6.30. Wydarzenie zakończy Eucharystia o godz. 18 w sobotę.
U księży salezjanów w Rumi akcja rozpocznie się uroczystą Mszą św. o godz. 18 w piątek i potrwa do soboty, do godz. 18.
We wszystkich parafiach biorących udział w wielkopostnym czuwaniu w nocy z 29 na 30 marca będą trwały dyżury kapłanów w konfesjonałach.
- Te 40 dni Wielkiego Postu to nie jest czas czekania na spowiedź, która miałaby dokonać się dopiero przed Triduum. Jesteśmy uczniami Pana, mamy więc trwać w stanie łaski, przeżywając ten okres w doświadczeniu łaski Bożej i jedności z cierpiącym Chrystusem. Czas Wielkiego Postu przygotowuje nas na Paschę. A Pascha to przechodzenie ze śmierci grzechu do życia w łasce. To ma się dokonywać w ciągu całego naszego życia - podkreśla ks. Skalski. - "24 godziny dla Pana" to przede wszystkim czas na adorację Najświętszego Sakramentu. Chodzi o to, byśmy znaleźli chwilę, by pozostawić świat poza sobą, byśmy się niejako z niego wyrwali. Ta nasza modlitwa ma szczególny wymiar, dokonuje się bowiem w łączności z całym Kościołem powszechnym - zaznacza kapłan.
Akcję "24 godziny dla Pana" zainicjował papież Franciszek podczas specjalnego nabożeństwa pokutnego w Wielkim Poście 2014 roku.