Nowy numer 38/2023 Archiwum

Namiastka Ziemi Świętej

– Odtwarzane sceny pozwalają zagłębić się w tajemnice naszej wiary i lepiej je zrozumieć, bo scenariusz to żywa Ewangelia – mówi Bartłomiej Muński.

Historia Misteriów Męki Pańskiej w Wejherowie ma już swoją ponad 15-letnią tradycję. – Nie jest to tylko widowisko teatralne, ale realna pomoc w przeżyciu tajemnic naszego zbawienia. Co roku ogłaszamy nabór, by każdy, kto chce się zaangażować, miał taką możliwość – wyjaśnia B. Muński, rzecznik i ceremoniarz wejherowskiego sanktuarium pasyjno-maryjnego. Każdego roku misteria gromadzą setki osób, które włączają się we wspólne przeżywanie tajemnic wiary. Także w tym roku Kalwaria Wejherowska, którą mieszkańcy Wybrzeża nazywają również Kaszubską Jerozolimą, stanie się miejscem, gdzie w Niedzielę Palmową oraz w Wielki Piątek przedstawione zostaną inscenizacje Drogi Krzyżowej.

– Modląc się na tych kalwaryjskich wzgórzach chcemy publicznie oddać cześć Chrystusowi – Temu, który za nas tyle wycierpiał, ale również Temu, który nas tak bardzo kocha i daje się nam codziennie w Eucharystii. To jest ta moc, która jest nam potrzebna do tego, by za Nim każdego dnia podążać i nieść swój własny krzyż – mówił o. Daniel Szustak, kustosz sanktuarium w czasie jednej z Dróg Krzyżowych tegorocznego Wielkiego Postu.

Wejherowska Kalwaria kryje w sobie cząstkę ziemi z ojczyzny Zbawiciela. Odległości między poszczególnymi stacjami są odległościami jerozolimskiej Via Dolorosa. Dodatkowo w każdej z kapliczek znajduje się woreczek z ziemią z Jerozolimy. – To taka namiastka Ziemi Świętej, której możemy doświadczyć bez długich zagranicznych podróży – mówi B. Muński

 W Niedzielę Palmową odbędzie się inscenizacja wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Rozpoczęcie o godz. 10 w nowym miejscu – na terenie węzła Śmiechowo-Północ. Organizatorem inscenizacji jest wejherowska parafia św. Boromeusza. W tym roku będzie to czas wyjątkowy dla oo. franciszkanów, bo mija 20. rocznica ukoronowania przez św. Jana Pawła II figury MB Wejherowskiej. Dlatego misterium wjazdu Jezusa do Jerozolimy zostanie połączone z diecezjalnymi obchodami Światowego Dnia Młodzieży. Również w niedzielę odbędzie się Droga Krzyżowa kalwaryjskim wzgórzami. Start przy Pałacu Piłata.

W Wielki Czwartek B. Muński zaprasza na Misterium Drogi Pojmania, które będzie miało miejsce w kościele św. Anny. – Zobrazujemy wszystko to, co było udziałem Jezusa – mówi B. Muński. Mowa o ostatniej wieczerzy, obmyciu nóg Dwunastu, ustanowieniu sakramentów kapłaństwa i Eucharystii, a także pojmaniu. – Nasze misteria to doskonała katecheza nie tylko dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci. Bo co innego jest czytać o męce Pańskiej, a co innego „zobaczyć” Jezusa i wydarzenia, które miały miejsce 2 tys. lat temu. Obrazy pobudzają naszą wyobraźnię i pozwalają głębiej doświadczać tajemnic naszej wiary – podkreśla ceremoniarz. Przytacza swoje doświadczenie z udziału w Drodze Krzyżowej, konkretnie ze stacji VI, kiedy Weronika ociera twarz Jezusowi. – Misterium pokazało mi, że podejście do Chrystusa nie było wcale łatwe. Najpierw trzeba było przedrzeć się przez tłum, a następnie przez żołnierzy, którzy bronili dostępu do Jezusa, odpychając Weronikę. Zrozumiałem wówczas, jak bardzo była zdeterminowana w dążeniu do celu, gdyż mimo przeciwności nie zrezygnowała – wyjaśnia B. Muński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast