Nowy numer 24/2021 Archiwum

Odszedł prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej

Nie żyje prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej. Naukowiec przez kilkadziesiąt lat związany był z gdańską politechniką.

Profesor zmarł nagle w Niedzielę Palmową w swoim domu w Gdańsku. "Odejście naszego rektora jest głębokim szokiem dla całej społeczności akademickiej PG, a także dotkliwą, bolesną stratą dla środowiska naukowego zarówno Trójmiasta, jak i całego naszego kraju. Politechnika Gdańska zajmowała szczególne miejsce w sercu Pana Profesora. Związał z nią całą swoją karierę naukową, zawsze stawiając na pierwszym miejscu troskę o rozwój naszej uczelni" - poinformowała PG.

Profesor Namieśnik mocno podkreślał swoje związki z Kościołem. W każdą niedzielę uczestniczył w porannej Mszy św. w Gdańsku-Osowej. Żywo interesował się też Pomorzem i gospodarką morską - dbał o to, by Konwent Morski obradował cyklicznie na uczelni.

Profesor Namieśnik urodził się 10 grudnia 1949 r. w Mogilnie. Już od czasów studiów, które odbył w latach 1967-1972, związany był z Wydziałem Chemicznym PG. Tuż po ich ukończeniu rozpoczął pracę na macierzystym wydziale, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej. W latach 1990-1996 był prodziekanem Wydziału Chemicznego, w latach 1996-2002 i 2005-2012 pełnił funkcję dziekana, a od 1995 roku był kierownikiem Katedry Chemii Analitycznej. W okresie 2002-2005 oraz 2012-2016 kierował Studium Doktoranckim na Wydziale Chemicznym. Od 7 kadencji był członkiem Senatu Politechniki Gdańskiej.

Profesor był jednym z najbardziej aktywnych polskich chemików, zarówno pod względem naukowym, dydaktycznym, kształcenia młodej kadry, jak i organizacji życia akademickiego. Wypromował 66 doktorów i 14 jako współpromotor.

Był specjalistą z zakresu chemii analitycznej i chemii środowiska. Autor lub współautor ponad 800 prac opublikowanych w czasopismach z listy JCR oraz około 200 prac, które ukazały się w innych czasopismach. Profesor Namieśnik ma na swoim koncie 10 przyznanych patentów, w tym jeden europejski.

W 2007 r. został profesorem honorowym Uniwersytetu w Bukareszcie. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998) i Krzyżem Oficerskim OOP (2005), w 2001 r. otrzymał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk ścisłych. W 2016 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim OOP za wybitne zasługi w działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej oraz za popularyzowanie nauki w Polsce i na świecie. Wybitny dorobek naukowy prof. Namieśnika został uhonorowany Nagrodą Prezesa Rady Ministrów w roku 2017. Doceniono jego wkład w nowe rozwiązania metodyczne i aparaturowe w zakresie analityki środowiskowej, żywności i medycznej. Profesor Namieśnik był również wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT). Należał do Komitetu Chemii Analitycznej PAN.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama