Nowy numer 38/2023 Archiwum

Solidarność musi przeprosić KOD

Władze związku zostały zobowiązane do przeproszenia działaczy KOD za stwierdzenie, że w szeregach komitetu są m.in. byli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa i Wojskowych Służb Informacyjnych. Taki prawomocny wyrok zapadł w poniedziałek w gdańskim Sądzie Apelacyjnym.

Wyrok sądu nie uwzględnił apelacji NSZZ "Solidarność" od wyroku sądu niższej instancji, złożonej przez pozwany związek. W październiku 2018 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku orzekł, że NSZZ "Solidarność" ma przeprosić KOD. Sąd uznał, że przeprosiny mają ukazywać się przez miesiąc na stronie internetowej NSZZ "Solidarność" oraz jednorazowo na pierwszej stronie "Tygodnika Solidarność". Decyzją sądu, władze związku mają dodatkowo przekazać 10 tys. zł dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Osią sporu, który zakończył się wyrokiem w gdańskim Sądzie Apelacyjnym, była organizacja obchodów 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych na pl. Solidarności w Gdańsku w 2017 roku. Organizujący własne uroczystości pomorski KOD zaprosił wówczas związkowców do udziału w nich. W odpowiedzi na to prezydium Komisji Krajowej związku przyjęło stanowisko, w którym zaproszenie uznało za "bezczelną prowokację". W dokumencie podkreślono też, że centralne uroczystości uczczenia Sierpnia '80 związkowcy zaplanowali na 31 sierpnia 2017 r. w Lubinie, z okazji 35. rocznicy protestów przeciwko stanowi wojennemu. W trakcie ulicznych zamieszek milicjanci śmiertelnie postrzelili wówczas trzy osoby.

"Będziemy przypominać ofiary tych ludzi, którzy tak chętnie zasilają dzisiaj szeregi KOD-u. Mamy tu na myśli tak widocznych i aktywnych prominentnych działaczy KOD, jak byli esbecy, funkcjonariusze WSI, TW i liczni przedstawiciele resortowej PRL-owskiej nomenklatury. Słowem: nie potrafimy sobie wyobrazić wspólnego świętowania z ludźmi, dla których refleksją nie jest słowo przepraszam, a jedynie rozpacz, że nie da się wyżyć za 2 tys. po zmniejszeniu esbeckiej emerytury" - stwierdziły na piśmie władze Solidarności w sierpniu 2017 roku.

Ostatecznie pomorski KOD przeniósł miejsce organizacji obchodów 37. rocznicy Sierpnia '80 z pl. Solidarności przed pomnikiem Poległych Stoczniowców w okolice pobliskiej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Stało się tak po decyzji wojewody pomorskiego, który w odpowiedzi na pismo władz komisji zakładowej NSZZ "S" Stoczni Gdańskiej udzielił związkowi zgody na organizowanie "zgromadzeń cyklicznych" w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast