Nowy numer 47/2023 Archiwum

V Nocne Misterium Krzyża

- Nocne Misterium Krzyża jest wspomnieniem męki Jezusa, czuwaniem, pokutą, ofiarowaniem siebie, adoracją, oczekiwaniem - mówią członkowie Bractwa Świętego Pawła, organizatorzy gdańskiego wydarzenia.

Już w Wielki Piątek 19 kwietnia o 21.45 w okolicy Bastionu św. Gertrudy w Gdańsku rozpocznie się V Nocne Misterium Krzyża inspirowane andaluzyjską tradycją procesji Semana Santa, sięgającą XIV w.

- Na Bastionie św. Gertrudy, niczym na Golgocie, stanie sześciometrowy krzyż. Misterium rozpocznie modlitwa i śpiew tradycyjnych pieśni wielkopostnych, pasyjnych i lamentacyjnych. Po nich, już w ciszy, przerywanej jedynie dźwiękami bębnów i kołatek, pokutnicy poniosą krzyż ulicami miasta - zapowiadają członkowie bractwa.

Na czele pochodu maszerować będą zakapturzeni mężczyźni niosący duży krzyż i zapalone pochodnie. Za nimi w skupieniu i modlitwie będą podążali wierni ze świecami i lampionami w dłoniach.

W drodze do bazyliki Mariackiej pokutnicy odwiedzą gdańskie kościoły św. Trójcy, św. Piotra i Pawła, Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Barbary. Przy każdej ze świątyń odbędzie się adoracja krzyża, krótka modlitwa i rozważanie Pisma Świętego.

Około północy w bazylice Mariackiej wniesiony krzyż zostanie osadzony przy Grobie Pańskim, a zgromadzeni odśpiewają pieśń na zakończenie misterium.

Pomysłodawcą Nocnego Misterium Krzyża w Gdańsku jest Adam Hlebowicz, dziennikarz i historyk, który kilka lat temu podczas pobytu w Hiszpanii zainspirował się andaluzyjską tradycją procesji Semana Santa, sięgającą średniowiecza.

Podczas obchodów tego największego święta religijnego ulice hiszpańskich miast wypełniają się zapachem kadzidła i uroczystymi procesjami, które prowadzą członkowie bractw kościelnych. Ubrani w specjalne stroje pokutnicy niosą krzyże, figury świętych, platformy ze scenami męki i świece.

Jak podkreślają członkowie Bractwa Świętego Pawła, charakterystycznym elementem stroju pokutników jest szpiczasty kaptur. - Jego stożkowaty kształt skierowany ku niebu wskazuje miejsce zbawienia, do którego winien dążyć każdy chrześcijanin - wyjaśniają.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama