Nowy numer 24/2021 Archiwum

Modlitwa o miłość do Kościoła i ojczyzny

- Pielgrzymkę organizują klerycy naszego seminarium, ale zapraszamy na nią wszystkich diecezjan. Zwłaszcza tych, którym bliskie są dobro Kościoła oraz miłość do ojczyzny. A tego wszystkiego uczą nas właśnie Błogosławieni Męczennicy Gdańscy - mówi Mateusz Kosznik, kleryk V roku GSD.

Już w najbliższą sobotę 27 kwietnia o godz. 16 z placu katedralnego w Gdańsku-Oliwie (ul. Edmunda Nowickiego 5) wyruszy modlitewna pielgrzymka do wrzeszczańskiego kościoła św. Stanisława Biskupa (al. Legionów 13), gdzie o godz. 18 zostanie odprawiona uroczysta Msza św.

- Inspiracją do zorganizowania tej pielgrzymki była dla nas decyzja abp. Sławoja Leszka Głódzia o ogłoszeniu Roku Męczenników Gdańskich. Muszę przyznać, że spotkała się ona z ogromnym uznaniem kleryków - podkreśla M. Kosznik.

Jak zaznacza kleryk, alumni GSD doskonale znają historię męczeństwa gdańskich duchownych podczas II wojny światowej. - Studiujemy ją i rozważamy. Warto dodać, że nasza kaplica nosi wezwanie Błogosławionych Męczenników Gdańskich. Podczas modlitwy spoglądają na nas z witraży. Są dla nas niedoścignionym wzorem patriotyzmu, miłości do Chrystusa i oddania Kościołowi - zaznacza.

- Mamy głęboką nadzieję, że czas pielgrzymki stanie się dla nas okazją do duchowego spotkania z tymi wielkimi świadkami wiary i wypełnienia się Bożą mocą. Pielgrzymka ma przecież zawsze charakter duchowy. Chcemy także modlić się w intencji odrodzenia żywej wiary w sercach naszych rodaków oraz o powrót Polaków do ofiarnej, gotowej do poświęceń miłości do ojczyzny - zaznacza M. Kosznik. - Ufamy, że pielgrzymka przyczyni się do odczytania przez mieszkańców archidiecezji, jak wielki skarb duchowy posiadają w postaci Męczenników Gdańskich i ich wstawiennictwa przed Bogiem - dodaje.

Do wspólnej modlitwy klerycy zapraszają wszystkich wiernych archidiecezji. Zwłaszcza tych, którym bliski jest duch patriotyzmu i miłości do Kościoła. W programie, oprócz modlitwy i wspólnych śpiewów, przewidziana jest także konferencja, którą wygłosi dk. Bartłomiej Wacławek. Pątnicy zatrzymają się także na krótką modlitwę przy pomniku bł. ks. Bronisława Komorowskiego, który znajduje się we Wrzeszczu, na placu jego imienia.

Do grona Błogosławionych Męczenników Gdańskich należą: ks. Bronisław Komorowski, ks. Franciszek Rogaczewski, ks. Marian Górecki, ks. Władysław Miegoń oraz s. Alicja Kotowska.

Trasa pielgrzymki ku czci Błogosławionych Męczenników Gdańskich:

Rozpoczęcie pielgrzymki 27 kwietnia na placu katedralnym w Oliwie (godz. 16). Następnie przemarsz ulicami: Cystersów, Spacerową, Polanki, Bażyńskiego, Kołobrzeską, Rzeczypospolitej i Legionów. Modlitwa na pl. ks. Komorowskiego i przemarsz do kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Uroczysta Eucharystia (godz. 18).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama