Gdański

Ministerialna dotacja dla gdańskiej parafii Opatrzności Bożej

Jest wsparcie z Ministerstwa Kultury dla Gdańskiego Ośrodka Dokumentacji Nauczania Papieża Jana Pawła II - 300 tys. zł zostanie przeznaczone m.in. na wystawy multimedialne i salę kinową. Obiekt zostanie otwarty w październiku w kościele Opatrzności Bożej w Gdańsku-Zaspie.

Świątynia to miejsce-symbol, związane z obecnością świętego Polaka w archidiecezji gdańskiej. W 1987 r., podczas pierwszej pielgrzymki na Pomorze i do Gdańska, papież odprawił na gdańskiej Zaspie Mszę św. dla świata pracy. To tu padły słynne słowa o solidarności: "Solidarność to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy jeden przeciw drugiemu. Jedni przeciw drugim. I nigdy »brzemię« dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich".

W miejscu, gdzie stał papieski ołtarz w kształcie łodzi Piotrowej, dziś stoi kościół pw. Opatrzności Bożej. W nim działa też grupa wolontariuszy, którzy od 1987 r. gromadzą dokumenty i pamiątki związane z papieżem Polakiem. Od 2006 r. działa tu, powołany dekretem abp. Tadeusza Gocłowskiego, metropolity gdańskiego, Gdański Ośrodek Dokumentacji Nauczania Papieża Jana Pawła II, gromadzący w dolnej części świątyni pamiątki pontyfikatu i prowadzący różne inicjatywy naukowe, kulturalne i religijne. W czerwcu 2007 r. ośrodek poświęcił kard. Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

W dniu Święta Miłosierdzia Bożego i dzień po rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, minister Jarosław Sellin z resortu kultury i dziedzictwa narodowego przekazał parafii i ośrodkowi informację o przyznaniu dotacji na remont i modernizację siedziby. Kwota dotacji to 300 tys. zł. - Pieniądze te trafiają do ośrodka w ramach programu Infrastruktura Kultury. Dzięki temu państwo polskie włącza się materialnie w pielęgnowanie pamięci o największym Polaku - mówił minister Sellin.

Parafia i ośrodek zgromadziły też własny budżet, w kwocie 100 tys. zł, który wraz z dotacją "domknie" wydatki na modernizację ośrodka. - Te 12 lat naszego funkcjonowania to wystawy, wykłady, ale też odwiedziny tysięcy osób, nie tylko z Gdańska i archidiecezji, ale także wizyty pielgrzymów z całego kraju. Dzięki dotacji z ministerstwa będziemy mogli w sposób nowoczesny i zróżnicowany dla odbiorcy pokazywać nasze zasoby i czcić pamięć naszego świętego - mówił ks. prał. Kazimierz Wojciechowski, proboszcz parafii.

Ośrodek zostanie uroczyście uruchomiony po modernizacji w październiku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama