W bazylice Mariackiej w Gdańsku odprawiono Mszę św. za ojczyznę z okazji święta Patronki Polski oraz święta narodowego. Abp Sławoj Leszek Głódź zaapelował podczas homilii o uszanowanie wartości „sprawdzonych w szkole wieków”.
W południe 3 maja w największej gdańskiej świątyni rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem metropolity. W koncelebrze brali udział bp Wiesław Szlachetka i bp Zbigniew Zieliński oraz liczni kapłani, w tym przełożeni i moderatorzy Gdańskiego Seminarium Duchownego. O oprawę liturgiczną zadbali klerycy gdańskiego seminarium.
W homilii metropolita skupił się na postaci Maryi – Patronki, Królowej Polski. Przypomniał o Jej kulcie, wspominając pieśń „Bogurodzica”, ale też patronowanie wielkim zwycięstwom Polski – pod Wiedniem, w Bitwie Warszawskiej 1920 r. czy w sierpniu 1980 r. W drugiej części kazania abp Głódź nawiązał do święta narodowego.
– Konstytucja 3 maja to jeden z filarów naszej historycznej tożsamości. Była ona zapowiedzią życia, więcej – drogowskazem prowadzącym poprzez stulecia do naszych czasów – mówił. – To święto, w którym Polska trwa, ukazuje, co w jej dziejowej drodze trwałe, piękne, a także zespolone w wartości religijne, które splatają się z wartościami narodowymi. To święto tych wszystkich, dla których słowo „ojczyzna” nie jest pustym pojęciem, ale rzeczywistością życia – dodał metropolita. Arcybiskup wskazywał również na poważne zagrożenia. – Często ład społeczny jest rujnowany przez agresję różnych środowisk liberalnych, niemających nic wspólnego z wartościami narodowymi, religijnymi. Ten ateizm w umysłach wielu, także naszych rodaków, trwa i stanowi jakąś niepisaną ideologię, a przecież trzeba wciąż nam dawać świadectwo, co przez Boga jest zadane i co jest wymodlone, wywalczone także przez pokolenia i historię. Dzisiaj Polsce trzeba przede wszystkim budowania życia społecznego w oparciu o wartości sprawdzone w szkole wieków, ukazujące swoją siłę i skuteczność – mówił.
– Potrzebny jest ład serca, a nie wprowadzanie do agendy debaty publicznej deprecjonowania świętości rodziny i małżeństwa oraz życia od poczęcia do naturalnej śmierci, wprowadzania apologii destrukcji bez ładu moralnego, bo ta droga prowadzi donikąd – dodał. Po nabożeństwie sprzed bazyliki Mariackiej ruszył przemarsz ulicami Gdańska pod pomnik Poległych Stoczniowców, zorganizowany przez władze wojewódzkie i NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdańskiej.