Nowy numer 38/2021 Archiwum

Gdańsk. Władze chcą dialogu z PiS nt. Westerplatte

Do Sejmu wpłynął w ostatnich dniach projekt poselski ustawy "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku". Z apelem do polityków PiS o podjęcie dialogu ws. przyszłości Westerplatte wystąpiła w poniedziałek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Sejmowy projekt wprowadza rozwiązania, które mają usprawnić przygotowanie i realizację inwestycji dotyczącej muzeum "w celu zachowania unikatowych wartości historycznych, przestrzennych, materialnych i niematerialnych, symbolizujących bohaterstwo oraz ofiarę poniesioną przez polskiego żołnierza".

Zdaniem wnioskodawców, m.in. Kazimierza Smolińskiego, pomorskiego posła PiS, miejsce wybuchu II wojny światowej jest w niewystarczający sposób zagospodarowane przez miasto. - Westerplatte jest przesiąknięte historią heroicznych czynów polskich bohaterów. Tym bardziej smuci fakt, że jest ono przez władze Gdańska tak bardzo niewykorzystane. Zaproponujemy ustawę, która przywróci należną rangę tego miejsca jako wspaniałego muzeum wojny obronnej 1939 r. - mówi K. Smoliński.

Aleksandra Dulkiewicz chce dialogu z posłami i ministrami PiS. - Apeluję do pana premiera Glińskiego, do ministra Sellina, który jest Pomorzaninem, osobą, która doskonale zna skomplikowane losy tego terenu, apeluję o to, by podjąć rozmowy i dialog na temat tego, jak powinno wyglądać Westerplatte - mówi.

Zapewnia, że projekt ustawy będzie poddany analizie przez miasto. Jeśli jednak zostanie uchwalona, miasto podejmie kroki, by odzyskać swój teren i móc nim zarządzać.  - Będziemy starali się znaleźć możliwości prawne unicestwienia tej ustawy, jeżeli zostanie ona uchwalona. Jedyna możliwość, o której mogę dziś powiedzieć, jeśli ta ustawa będzie uchwalona, to tylko Europejski Trybunał Sprawiedliwości - dodaje prezydent Gdańska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Tomaszl
  13.05.2019 18:14
  Wielka szkoda, że zakusy partii rządzącej dotykają tak ważnego miejsca dla gdańszczan. Komu przeszkadza dzisiejszy status tego miejsca i czy naprawdę trzeba zmieniać cokolwiek, aby zrobić obchody 80-lecia wybuch II wojny światowej jako przedwyborcza walkę polityczną.
 • Bodo Altmann
  13.05.2019 20:07
  Miejscem wybuchu 2 wojny światowej był Wieluń (tak uczono mnie w niemieckiej szkole) ale polska historia jest na nowo pisana. Za niedługo dzieci będą się w szkole uczyć że partyzantkę na terenie Polski założył i też dowodził nikt kto inny jak pan Prezes osobiście.
 • KRAK
  14.05.2019 13:15
  Od 3 lat miasto Gdansk stale i celowo blokowalo wszystkie inicjatywy Muzeum II Wojny Swiatowej aby poprawic stan zabytkow na Westrerplatte. Tak jak Platforma Obywatelska i sp. Pawel Adamowicz bojkotowali i przeszkadzali w pracach na Westerplatte podjetych przez Rząd PISu w latach 2005-2007, tak robia to nadal. A jest to od 1945 roku nie teren miasta ale SKARBU PANSTWA !!!! Tp Panstwo Polskie jest wlascicielem a Miasto tylko ma powierzone zarzadzanie nim. I jak widac zarzadzalo tak ze jest tam bajzel
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama