– Ta data jest bardzo ważna. Wpisuje się ona w dzieła Caritas. Caritas to miłość. A miłość jest z Boga – mówił biskup Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP.
Modlitwą przed cudownym obrazem Matki Bożej rozpoczął się 9 maja w Trąbkach Wielkich 14. Dzień Godności Osób Niepełno- sprawnych. – To akcent, który rozpoczyna każdą edycję wydarzenia i pokazuje, że przy Matce wszystkie dzieci czują się dobrze – mówi ks. Janusz Steć, dyrektor gdańskiej Caritas. Następnie na placu przed sanktuarium odbył się przygotowany przez Caritas festyn. W programie znalazły się m.in. konkurs śpiewu, zabawy sportowe, malowanie twarzy czy pokonywanie torów przeszkód. Nie zabrakło atrakcji kulinarnych – bigosu, grochówki, popcornu i cukrowej waty.
– Są tu ludzie z różnych środowisk. Spotkanie to okazja do zaprezentowania ich dorobku artystycznego: muzycznego, malarskiego, rękodzielniczego... Niepełnosprawni pod opieką wychowawców tworzą naprawdę piękne dzieła – podkreśla bp Szlachetka.
– Integracyjny wymiar spotkania widać chociażby w tym, że są tu dzieci, dorośli i seniorzy. Osoby niepełnosprawne, ale także uczniowie szkół i dzieci uczestniczące w zajęciach przedszkolnych. To, że ci ludzie tak dobrze czują się razem, jest największą radością dla organizatora – zaznacza ks. Steć.
W organizację wydarzenia włącza się od lat gmina Trąbki Wielkie. – Dla nas Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych jest przede wszystkim wyróżnieniem – mówi wójt Błażej Konkol. – Doroczne spotkanie owocuje w życiu mieszkańców. Zdecydowanie zmienia się spojrzenie ludzi na osoby niepełnosprawne. Kiedyś niepełnosprawność bywała źródłem wstydu. Zdarzało się, że rodziny ukrywały takie osoby. Dzisiaj ludzie chętnie pomagają chociażby przenieść wózek, otworzyć drzwi... To właśnie znak codziennego poszanowania godności niepełnosprawnych – dodaje wójt.