Drewniana wieża świątyni pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, którą rozebrano w 1945 r., została odbudowana. Poświęcił ją bp Wiesław Szlachetka z pomocą Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, w niecodziennych okolicznościach...
Dla wielu mieszkańców Trutnowów zainstalowanie wieży w listopadzie ubiegłego roku było zwieńczeniem renowacji kościoła i symbolicznym zakończeniem powojennego czasu odbudowy miejscowości. W lutym 1945 r. kościół został pozbawiony najwyższego elementu nie ogniem, jak wiele kościołów na Żuławach, lecz ludzkimi rękami. - Jak głosi lokalna opowieść, wieżę rozebrali żołnierze niemieccy, by nie stała się wskazówką dla artylerzystów Armii Czerwonej. Przez wszystkie lata od zakończenia wojny wieży nie udało się odbudować. Gdy nadarzyła się okazja, natychmiast poinformowałem o tym proboszcza - wspomina Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie.
Stało się to możliwe dzięki projektowi przygotowanemu przez Urząd Marszałkowski z wykorzystaniem finansów UE. Wymaganym warunkiem dotacji był udział parafialnej społeczności w projekcie, która musiała zebrać część pieniędzy na odbudowę. - Udało się i wspólnie rozpoczęliśmy odbudowę. W niespełna rok wieża została zrekonstruowana - mówi ks. Zbigniew Kerlin, proboszcz parafii.
Koszt rekonstrukcji parafialnej wieży wyniósł 1,2 mln zł.
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła odzyskał straconą w 1945 r. drewnianą wieżę. Piotr Piotrowski /Foto Gość14 maja kompletnie odrestaurowaną wieżę poświęcił bp Szlachetka, biskup pomocniczy metropolity gdańskiego. Towarzyszył mu ks. Janusz Mathea, dziekan Dekanatu Żuławy Steblewskie, wraz z kapłanami z sąsiednich parafii.
Niecodzienne było to poświęcenie. W sprawowaniu uroczystości pomagał marszałek Struk, tu w roli ministranta, dzierżąc kropidło i naczynie z wodą święconą. Obaj wsiedli do kosza strażackiego podnośnika i na wysokości kilkunastu metrów bp Wiesław pokropił drewnianą wieżę oraz odmówił modlitwę. Po wspólnym pokropieniu z wysokości zebranych wiernych i szczęśliwym powrocie na ziemię w krótkich słowach podziękowali za realizację wspólnego projektu.
- Owocem działania samorządów i wspólnoty parafialnej jest nowa wieża w Trutnowach. Ta wieża wznosi się ponownie na równinie żuławskiej i znów pokazuje kierunek, w którym zmierzamy, czyli niebo. Ona będzie integrować mieszkańców, którzy tu wspólnie żyją, pracują i tworzą tę ziemię. Jest to też ogromnie ważny dzień w historii samego kościoła z siedmiowiekową tradycją, który odzyskuje pełen blask swojej sylwetki - mówi bp Szlachetka.
W uroczystości poświęcenia wieży wzięli udział m.in. proboszczowie z dekanatu Żuławy Steblewskie. Piotr Piotrowski /Foto GośćNa Żuławach zachowało się do dzisiaj ponad 30 ceglanych kościołów gotyckich, będących prawdziwymi perłami żuławskiego budownictwa sakralnego. Są wśród nich duże, bogate trójnawowe świątynie, kościoły jednonawowe, a także rzadsze dwunawowe. Wyróżniają je m.in. charakterystyczne dla tego regionu drewniane górne partie wież.
O żuławskich kościołach i projekcie ich renowacji napiszemy w 21. i 22. numerze "Gościa Gdańskiego".