Jubileusz kapłanów w archikatedrze oliwskiej

Od ćwierćwiecza służą wiernym w swoich parafiach i budują gdański Kościół. 12 kapłanów diecezjalnych świętowało srebrny jubileusz wyświęcenia na prezbiterów.

Uroczystą Mszę św. w ich intencji odprawił bp Zbigniew Zieliński w oliwskiej archikatedrze. W modlitwie towarzyszyli mu bp Wiesław Szlachetka, władze i moderatorzy Gdańskiego Seminarium Duchownego wraz z klerykami. Nie zabrakło też rodzin, które uczestniczyły w liturgii. - Przypominamy sobie ten moment, gdy po raz pierwszy w nałożonych kapłańskich szatach sprawowaliśmy Mszę św. Pan Bóg nie powołuje zdolnych, a uzdalnia powołanych. Dziś, po 25 latach, zadajemy sobie pytanie, na ile to uzdalnianie do bycia jeszcze lepszym kapłanem się dzieje. Na ołtarzu składamy jako dziękczynienie 25 lat waszej posługi dla Kościoła, dla Chrystusa, dla drugiego człowieka - mówił na początku liturgii bp Zieliński.

Przy jednym ołtarzu zgromadzili się: ks. Jan Kucharski, ks. kan. Andrzej Leszczyński, ks. kan. Piotr Lewańczyk, ks. kan. Janusz Mathea, ks. Zbigniew Neumuller, ks. Wojciech Niemczyk, ks. Janusz Przygocki, ks. Andrzej Sieg, ks. Jacek Socha, ks. Czesław Sołtys, ks. Wojciech Tychnowski i ks. prał. Andrzej Penke.

Homilię wygłosił bp Szlachetka, który nawiązał do ewangelicznej przypowieści o latorośli. - Owocem latorośli jest miłość. Wszystko, co rodzi się z Jezusa, z Jego nauki, Ewangelii, jest miłością. Każdy czyn, który rodzi się z Ewangelii, jest miłością. Zatem miłość nie jest tylko pięknym słowem, ale jest owocem zachowywania nauki Jezusa - mówił. Przypomniał, że głoszone przez niego refleksje o Kościele i kapłaństwie są podejmowane z okazji 25. rocznicy święceń księży jubilatów. - Do tej katedry przybyli dziś sławni prałaci, kanonicy, budowniczowie kościołów, doktorzy i zwyczajni księża i proboszczowie. Bogu niech będą dzięki za waszą wspólnotę kapłańską, za trud służby, za każde dobro, które stracie się wnosić do wspólnoty ludu Bożego - zakończył bp Szlachetka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..