Diecezjalne rekolekcje związków niesakramentalnych

Gdański Kościół nie zapomina o osobach żyjących w drugich małżeństwach i związkach nieuświęconych. W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku-Strzyży zakończyły się ich 4-dniowe rekolekcje.

Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w naukach, które od niedzieli do środy, prowadził w kościele gdańskich Zmartwychwstańców ks. Jan Uchwat, ojciec duchowny Gdańskiego Seminarium Duchownego. Nauki koncentrowały się wokół zagadnień duchowości Maryi, Eucharystii i świętości świętych, szczególnie św. Jose Sancheza del Rio z Meksyku.

Rekolekcje dla związków niesakramentalnych odbyły się w sanktuarium już po raz drugi w tym roku liturgicznym. Od sześciu lat działa tutaj wspólnota związków, której posługuje ks. Arkadiusz Kita CR. Ojciec Arkadiusz wspomina początki wspólnoty.

- Osoby, które żyją w małżeństwach niesakramentalnych, żyją w każdej parafii. Dla wielu z nich to ciężka sytuacja duchowa; nie mogą w pełni uczestniczyć w Mszy św., a chcą być i czują się częścią Kościoła. Nie chcą być odrzuceni. Papież Franciszek wezwał Kościół do wsparcia ich w tym trudnym położeniu. Sześć lat temu chodziłem w czasie kolędy po domach i spotkałem wiele takich osób. Zaprosiłem na spotkanie do kościoła. Przyszło ponad 20 osób i tak narodziła się nasza wspólnota - mówi ks. A. Kita.

Do pierwszej grupy dołączyły kolejne pary - są wśród nich tzw. białe małżeństwa, są rozwodnicy, żyjący w drugich związkach, są pary żyjące bez ślubu kościelnego. Zmartwychwstaniec prowadzi z nimi pracę wspólnotową przez cały rok kościelny.

- Raz w miesiącu mamy swoje niedzielne Msze św. z koronką, a po nich spotkania. Staram się zapraszać na nie różnych gości. W tym roku byli kapłani zajmujący się prawem kościelnym czy zagrożeniami duchowymi. Teraz ks. Jan głosił nam piękne, głębokie i pełne refleksji teologicznych rekolekcje. Myślę, że dobrze przygotował nas na wakacyjną przerwę - mówi ks. Arkadiusz.

Do wspólnoty w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku-Strzyży można dołączyć w każdej chwili. Wszystkie osoby żyjące w związkach niesakramentalnych mogą kontaktować się z ks. Arkadiuszem Kitą CR. Ksiądz zaprasza do kontaktu przez adres e-mail: kitacr@wp.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..