Nowy numer 24/2019 Archiwum

Chcieli nas wykołować

O kulisach wyborów 4 czerwca 1989 roku, ówczesnej sytuacji politycznej oraz skutkach Okrągłego Stołu mówi Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia „Godność”.

Ks. Rafał Starkowicz: W wyborach 1989 roku reprezentując Komitet Obywatelski zdobył Pan mandat do polskiego Sejmu. Jak do tego doszło?

Czesław Nowak: Przed wyborami nawet nie myślałem, by kandydować. Czekaliśmy na Okrągły Stół, wobec którego byłem bardzo sceptyczny. Obawiałem się że komuniści chcą nas wykorzystać i wmontować w system, po to, by się uwiarygodnić. Napisałem o tym artykuł. Dzień przed rozpoczęciem obrad Komitetu Obywatelskiego byłem w Brzeźnie na spotkaniu u znajomych. Znaleźli mnie tam Bogdan Borusewicz i Jan Hałas. Powiedzieli: „Chcemy ci zaproponować, abyś kandydował do sejmu z ramienia Komitetu Obywatelskiego”. Byłem bardzo zaskoczony. Na decyzję dali mi czas do następnego dnia, do godz. 10. Wiedziałem, że papież jest z nami. W rozmowy włączył się episkopat. To mnie przekonało.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL