Nowy numer 49/2020 Archiwum

Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku

W Gdańsku trwa Święto Wolności i Solidarności organizowane przez samorząd dla uczczenia 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r.

Następnie Krystyna Janda odczytała dokument gdańskiej Deklaracji Wolności i Solidarności, a goście przeszli do okrągłego stołu, gdzie złożyli podpisy. "W trzydziestą rocznicę narodzin wolnej Polski my, obywatele Rzeczpospolitej, pomni zła, jakim było zamordowanie Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, łączymy się w nadziei na odnowę życia publicznego w naszej Ojczyźnie" - brzmi preambuła dokumentu. W deklaracji odniesiono się również do wydarzeń z sierpnia 1980 roku: "Dumni z Sierpnia 1980 roku, który zaczął się w Gdańsku, jak i wierni dokonaniom Solidarności pod przywództwem Lecha Wałęsy, nawiązujemy do tego dziedzictwa, by wartości, które nas jednoczyły, były na powrót urzeczywistniane" - napisano w tekście.

Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku   Wspólne zdjęcie sygnatariuszy Deklaracji pod siedzibą ECS. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Jako pierwszy swój podpis złożył pod dokumentem były prezydent Lech Wałęsa. Potem podpisał się Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, szef Rady Europejskiej Donald Tusk oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie. Następnie, w drugiej części budynku, prezydenci Kwaśniewski i Komorowski podzielili wielki tort, który rozdano gościom, turystom i mieszkańcom Gdańska.

Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku   Byli prezydenci Polski - Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski - podzielili 10-piętrowy tort. Piotr Piotrowski /Foto Gość

W ramach obchodów zaplanowano również spotkanie około tysiąca polskich samorządowców, które miało miejsce w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na gdańskiej Ołowiance.  Przez cały dzisiejszy dzień w Europejskim Centrum Solidarności i na terenach postoczniowych prowadzony jest cykl debat pod hasłem "1989-2019. Narodziny nowej Europy".

O 17.30 na Długim Targu w historycznym centrum miasta odbędzie się wiec, w czasie którego odegrany zostanie hymn Europy, a głos zabiorą szef Rady Europejskiej Donald Tusk, b. prezydent Lech Wałęsa oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Obchody 4 czerwca zakończy trzygodzinne muzyczne widowisko pt. "30 lat wolności", które odbędzie się na pl. Zebrań Ludowych. Na scenie gościć będzie dziesięć zespołów muzycznych, 15 solistów, chóru i aktorów. Zabrzmią m.in. utwory zespołów Perfect, Dżem, Oddział Zamknięty, Lady Pank, Mr Zoob, Krystyny Prońko i Macieja Maleńczuk. Pojawią się też m.in. Kaja, Kasia Kowalska, Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, Piotr Cugowski i Michał Szpak.

 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • STEFAN1
  04.06.2019 20:42
  Gdańsk 4 czerwca jest Stolicą Polaków Wolnych, Demokratycznych i Solidarnych.
  doceń 2
 • AWIK
  05.06.2019 11:06
  Tak właśnie wygląda wg włodarzy Gdańska wolność, solidarność, równość, stop podziałom, stop hejt, stop mowie nienawiści. Organizuję pod przykrywką świętowania rocznicy, manifestację polityczną, na której obok siebie stoją komuchy i Ci niby opozycjoniści i nawołują do obalenia PiSu.
  doceń 3
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama