Nowy numer 37/2021 Archiwum

Oddech Boga

– On uczy nas nowego języka. Języka zbawienia i zbawionych – mówił bp Wiesław Szlachetka.

Kilka tysięcy wiernych wzięło udział w nocnej Eucharystii w bazylice Mariackiej na zakończenie czuwania przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił bp Szlachetka. Wraz z nim Mszę św. koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów. Uroczysta Eucharystia wieńczyła kilkugodzinne czuwanie modlitewne wspólnot, duszpasterstw i stowarzyszeń katolickich archidiecezji gdańskiej, które odbywało się w kościołach stacyjnych na Starym Mieście.

– Jak oddech jest znakiem życia, tak Duch Boży jest znakiem życia Bożego, jest jakby oddechem Boga – powiedział biskup Wiesław. Hierarcha podkreślił, że Pismo Święte po raz pierwszy mówi o Duchu Bożym już w opisie stworzenia świata. Biskup przypomniał również, że w dniu Pięćdziesiątnicy nastąpiło pełne i powszechne wylanie Ducha Świętego, po którym apostołowie zaczęli głosić Ewangelię, a przedstawiciele różnych narodów zgromadzeni w Jerozolimie zaczęli rozumieć tę Ewangelię i – co więcej – siebie nawzajem. – Stało się coś zupełnie odwrotnego od sytuacji, jaka zaistniała wskutek budowy wieży Babel, która jest symbolem pychy, próby zajęcia miejsca Boga, symbolem cywilizacji budowanej przeciwko Bogu. Bo taka postawa, taki styl życia będą zawsze prowadzić do pomieszania języka, do nieporozumienia, do walki jednych przeciw drugim, do niszczenia życia i do wojny – ostrzegał hierarcha. – Duch Święty uczy nas nowego języka, tego, którym mówił Jezus. Jest to język miłości i porozumienia. Język, który tworzy wspólnotę, podnosi na duchu, uzdrawia, przebacza i wnosi pokój. Jest to język zbawienia i język zbawionych – zakończył.

Przed błogosławieństwem odbyła się krótka modlitwa uwielbienia połączona z modlitwą za kapłanów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama