Po raz 7. "Przystań - warsztaty dla duszy" zgromadziła młodzież z diecezji pelplińskiej i całego Pomorza. Sobotę 15 czerwca młodzi spędzili na Kociewiu na rozwijaniu swych talentów. Była też radość ze wspólnoty oraz chwile głębokiej modlitwy i refleksji.
Spotkanie rozpoczęło się przed południem na Górze Jana Pawła II, gdzie 6 czerwca 1999 roku Mszę św. odprawił św. Jan Paweł II. - Witam Was serdecznie i cieszę się, zatrzymaliście się na Przystani. Tym bardziej jestem szczęśliwy, że na chwilę pozostawiliście wasz świat wirtualny i uzależnienie od niego. Będziemy tu dziś przez cały dzień budować wspólnotę poprzez modlitwę i udział w warsztatach, które Was ubogacą realnie, w nowe możliwości, nową wiedzę - mówił do kilkuset młodych ludzi bp Ryszard Kasyna, biskup pelpliński, rozpoczynając spotkanie.
Zobacz także: Papieski serwis specjalny
Po wysłuchaniu świadectwa sprzed 20 lat o Mszy św. z udziałem św. Jana Pawła II i słowie wstępnym biskupa pelplińskiego uczestnicy "Przystani” udali się do miasta. Tam w kilku punktach miejscowości, m.in. w Collegium Marianum, odbyły się warsztaty taneczne, muzyczne, teatralne, medialne, rękodzielnicze oraz liturgiczne.
Po zakończeniu warsztatów przyszedł czas na duchowy wymiar "Przystani" - o godz. 15 odśpiewano Koronkę do Bożego Miłosierdzia. W specjalnym namiocie trwała również adoracja Najświętszego Sakramentu.
Centralnym punktem spotkania była Msza św. na tzw. Przystani Jana III Sobieskiego, której przewodniczył bp Ryszard Kasyna. W słowie wstępnym do liturgii biskup podkreślił, że tegorocznej „Przystani” szczególnie towarzyszy osoba św. Jana Pawła II i jego nauczanie. Homilię wygłosił biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj, który nawiązał do kończącego się roku szkolnego i zbliżających się wakacji. Hierarcha zachęcał do wdzięczności za miniony czas i zawierzenia Bogu okresu wypoczynku.
Przypominając o celu spotkania w Pelplinie, bp Okroj stwierdził: - Jezus również prowadził dla swoich uczniów warsztaty dla duszy. Zanim wysłał uczniów w świat, kazał im dobrze słuchać swojej nauki. On chciał, żeby oni nasiąknęli Jego obecnością i weszli w Jego myślenie. Kaznodzieja przypomniał też postać polskiego papieża. - Święty Jan Paweł II zaraził nas młodością, a spotkania z nim kochaliśmy, były nam bardzo potrzebne, bo wtedy rzeczywiście byliśmy razem. Bóg kocha szczególnie tych, którzy pomagają Mu w stwarzaniu, bo łatwiej podłączyć się pod dzieła destrukcyjne. Dlatego jesteśmy dzisiaj tutaj, aby usłyszeć o budowaniu, a budować trzeba na Chrystusie - dodał. Zachęcał także do aktywnego przeżywania swojej wiary we wspólnotach działających w Kościele.
Na zakończenie Mszy św. każdy z uczestników otrzymał Pismo Święte oraz różaniec wykonany przez więźniów. Ostatnim elementem tegorocznej "Przystani” było świadectwo Michała "Pax” Bukowskiego, rapera, założyciela składu Muode Koty, wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu i koncert ewangelizacyjny zespołów Na cały głos i Nieboskłonni.