Nowy numer 37/2021 Archiwum

Jak św. Józef. Szkolenie z o. Adamem Żakiem

W Gdańsku odbyło się szkolenie działających na terenie metropolii diecezjalnych zespołów ds. ochrony dzieci i młodzieży.

W minionym tygodniu w Gdańskim Seminarium Duchownym odbyło się szkolenie dla diecezjalnych zespołów zajmujących się na poziomie diecezjalnym ochroną dzieci i młodzieży. Poprowadził je o. Adam Żak SJ, koordynator krajowy ds. ochrony dzieci i młodzieży z ramienia Episkopatu Polski oraz dyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Ignatianum w Krakowie.

W spotkaniu dotyczącym tworzenia i realizacji standardów polityki ochrony dzieci i młodzieży na poziomie diecezjalnym wzięli udział członkowie zespołów z diecezji toruńskiej, pelplińskiej i gdańskiej.

Ojciec Żak dokonał pogłębionej analizy problemu nadużyć seksualnych w Kościele katolickim na świecie i w Polsce, także w szerokim kontekście problematyki przemocy seksualnej w całym społeczeństwie. Następnie wskazał na niezwykle istotną kwestię troski o osoby pokrzywdzone przez duchownych dopuszczających się przestępstw wykorzystywania seksualnego.

Jak wyjaśniał, postawę tę papież Franciszek określił "józefowym" rysem pracy Kościoła, którego misją jest otoczenie ojcowską troską każdego człowieka, a szczególnie dzieci, tak jak to czynił św. Józef.

Kolejna część warsztatów dotyczyła szeroko pojętej profilaktyki, której zakres dotyczy wszystkich dzieł podejmowanych w diecezjach. Wymiana doświadczeń ukazała biorącym udział w szkoleniu, jak istotną kwestią jest usprawnienie komunikacji z wiernymi w myśl najnowszego dokumentu Stolicy Apostolskiej "Wy jesteście światłem świata".

« 1 »

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama