Nowy numer 3/2021 Archiwum

Gdańsk. Podziw dla sakralnego piękna przejdź do galerii

- Można tu odkryć klimat pocysterskiego klasztoru. Miejsce to pozwala zagłębić się w jego ośmiowieczną historię, zetknąć się z architekturą i zachwycić układem wnętrz oraz sztuką sakralną - mówi ks. Adam Kołkiewicz.

Znajdujące się w murach dawnego klasztoru cystersów Muzeum Archidiecezjalne w sezonie letnim jest otwarte dla zwiedzających. W tym czasie odwiedza je blisko 5 tys. osób. Miłośników sztuki z pewnością zainteresują wielkoformatowe obrazy Wenzla z 1749 r., które powróciły w mury muzeum po zakończeniu prac konserwatorskich.

– Najcenniejszą wartość dla muzeum z dziedziny malarstwa stanowi cykl 18 obrazów autorstwa Wenzla wykonanych w 1749 r. Przedstawiają one wybrane wydarzenia biblijne Starego i Nowego Testamentu. Od kilku lat prowadzone są całościowe prace konserwacyjne tych dzieł. Trzeba przyznać, że kiedy obrazy wracają z renowacji, to widać w nich niesamowite piękno, które zachwyca. Można na nich dostrzec pewne szczegóły, inskrypcje, których zauważenie wcześniej było niemożliwe – podkreśla ks. Adam Kołkiewicz, opiekun Muzeum Archidiecezjalnego.

Gratką dla miłośników historii jest możliwość zobaczenia zabytkowej sali pokoju oliwskiego z 1660 roku. Znajduje się tu dębowy stół z pierwszej połowy XVII wieku ozdobiony marmurowym blatem, przy którym to wedle tradycji zawarto pokój kończący potop szwedzki.

– Obecnie miejsce to stanowi łącznik historyczny przeszłości z teraźniejszością. Można tu podziwiać szaty i paramenty liturgiczne z czasów cysterskich, jak również rzemiosło artystyczne i rzeźbiarskie z terenów Pomorza. Osobną wystawę stanowią pamiątki zgromadzone po zmarłych biskupach gdańskich oraz liczne eksponaty przekazane przez obecnego metropolitę gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Cennymi obiektami są papieskie dary dla biskupów, przekazywane z racji odbytych wizyt i spotkań. W muzeum można podziwiać dary od Jana XXIII, Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka, którymi są: stuła, krzyże pektoralne, pamiątkowe medale i odznaki, czy też różańce – podkreśla ks. Adam.

– Chcemy zaprezentować odwiedzającym nasze muzeum, to, co mamy najpiękniejsze i najcenniejsze, aby podzielić się duchem tego szczególnego dla naszej archidiecezji miejsca – dodaje ks. Kołkiewicz.

Ksiądz Adam Kołkiewicz zaprasza do zwiedzania Muzeum Archidiecezjalnego.
ks. Maciej Świgoń

 


Więcej o Archidiecezjalnym Muzeum będzie można przeczytać w numerze 29 "Gościa Gdańskiego" na 21 lipca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama