Za kilka dni z naszej archidiecezji do jasnogórskiej Matki wyruszą trzy pielgrzymki - kaszubska, gdańska i gdyńska. Do udziału zaprasza bp Zbigniew Zieliński.
Najdłuższa, a jednocześnie najstarsza, bo wyruszająca po raz 38., jest Kaszubska Piesza Pielgrzymka. Pątnicy idą z Helu, by po 19 dniach i 638 km pokłonić się Matce Bożej Częstochowskiej.
- Warto podjąć trud, bo pielgrzymka zmienia życie. Na co dzień jesteśmy otoczeni przez mnóstwo spraw i rzeczy, które skupiają naszą uwagę. A kiedy pielgrzymujemy, nie tyle zostajemy oderwani, co nawet odarci z tej naszej codzienności. Nie musimy się martwić o to wszystko, co zwykle spędza nam sen z powiek. Idziemy bez zbędnego bagażu, z całkowitym zaufaniem do Boga, że On się o nas zatroszczy. Pielgrzymka pozwala spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy, wejść w swoje serce i duszę trochę głębiej, a także zobaczyć prawdę o sobie - mówi ks. Robert Jahns, kierownik pielgrzymki.
Kaszubscy pielgrzymi są znani z przywiązania do tradycji (towarzyszy im m.in. haft wkomponowany w pielgrzymie atrybuty, np. na chustach), a także z tempa na trasie. - Przylgnęło do nas określenie "kaszubski express". Ale to, co nas mocno charakteryzuje, to ogromne rozmodlenie. Modlitwa wyznacza rytm naszego pielgrzymowania i jest takim oddechem w drodze, bo towarzyszy nam przez cały dzień - wyjaśnia ks. Jahns. Kaszubi dają świadectwo poprzez rozważanie Bożego słowa i uważne słuchanie konferencji. - Pielgrzymka to trud i wyrzeczenia, ale jednocześnie jest szkołą życia we wspólnocie Kościoła - podkreśla ks. Jahns.
Ksiądz Łukasz Grelewicz, kierownik Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, przyznaje, że pielgrzymowanie jest to pewnego rodzaju szaleństwo, na które tak wielu porywa się każdego roku. Zmęczenie motywuje do pokonywania samych siebie, ale ważne jest także doświadczenie rodzinnych relacji ze wszystkimi podejmującymi pątniczy trud. - To jest piękno wspólnej modlitwy, piękno ludzi spotykanych podczas drogi - czekających, witających, częstujących. Doświadczamy gościnności przyjmujących nas gospodarzy, którzy czekają na rozmowę, czasami wręczają nam swoją intencję. Ta ich niesamowita otwartość może być dla nas dobrym przykładem troski o bliźniego - podkreśla ks. Grelewicz.
Gdańska Piesza Pielgrzymka jest jedyną w naszej archidiecezji podzieloną na grupy. - Są cztery: biało-czerwona, biało-fioletowa, biało-żółta oraz biało-brązowa. W tej ostatniej do Częstochowy podążają osoby niepełnosprawne, które wprowadzają niesamowity klimat - swoim uśmiechem i wytrwałością dają innym pielgrzymom ogromnego "powera" - podkreśla kierownik. Dodaje jednocześnie, że wiek uczestników gdańskiej pielgrzymki jest bardzo zróżnicowany. - Najmłodszy miał 2 lata, najstarszy - 78. W ostatnim czasie zauważamy, że pielgrzymka nam się odmładza, gdyż na trasę w większości wyrusza młodzież - wyjaśnia.
Ksiądz Grelewicz zachęca, by osoby, które nie mogą wybrać się na szlak osobiście, zapisały się do grupy biało-złotej. - Jej uczestnicy zobowiązują się do objęcia duchową opieką pielgrzymki w trakcie jej trwania. Dzięki tej modlitwie jesteśmy bezpieczni. Każdy, kto zapisze się do biało-złotej, otrzyma materiały formacyjne, które pomogą duchowo jednoczyć się z grupami na trasie. Tak się wspieramy wspólnie - podkreśla ks. Grelewicz. W zeszłym roku grupa złoto-biała liczyła prawie 3 tys. osób.
Gdyńska Piesza Pielgrzymka charakteryzuje się tym, że jest najmłodsza w naszej archidiecezji. W tym roku wyruszy 34. raz. - Idziemy 18 dni. W naszych czasach nie jest kwestią, kto ma tyle siły, by przejść całość aż do Częstochowy, ale kto ma tyle czasu. Dlatego zgadzamy się, by pielgrzymować rotacyjnie - wyjaśnia ks. Krzysztof Czaja, kierownik "gdyńskiej".
Podkreśla, że pielgrzymka to rekolekcje w drodze. - To możliwość spowiedzi, rozmowy z księdzem, wysłuchania konferencji i rozważań. To forma modlitwy, więc potrzeba pragnienia i intencji, by iść. Nie iść, żeby była to sztuka dla sztuki, ale iść w konkretnej intencji. Gdyńskie parafie na miesiąc przed wyjściem pielgrzymki zbierają intencje, które następnie za pośrednictwem pątników trafiają na Jasną Górę - zaznacza.
Kiedy do Częstochowy?
34. Gdyńska Piesza Pielgrzymka wystartuje 26 lipca; 38. Kaszubska Piesza Pielgrzymka - 25 lipca; 37. Gdańska Piesza Pielgrzymka - 28 lipca. Szczegóły: www. gdynskapielgrzymka.pl, www. kaszubskapielgrzymka.pl i pielgrzymka.gda.pl.