Nowy numer 25/2021 Archiwum

Rekruci znad morza

Kampania „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” dotarła na Wybrzeże. Resort chce dzięki wakacyjnej rekrutacji zwiększyć liczebność Wojska Polskiego. Mają w tym pomóc rozmowy o służbie z żołnierzami, a także jednodniowe pobyty w koszarach.

Akcja objęła w swojej IV edycji m.in. województwo pomorskie. W lipcu i sierpniu w nadmorskich kurortach i miejscach uczęszczanych przez turystów będzie można dowiedzieć się więcej o służbie w armii. Pod koniec sierpnia punkty MON pojawią się w Trójmieście, Pucku i Helu. – Po prostu zmieniamy mentalność. Zależy mi, żeby polskie wojska były aktywne. Chcę, by wojskowe komendy uzupełnień działały niczym instytucje headhunterskie, wychodziły do ludzi i zapraszały ich do wojska. Dotychczas było tak, że to chętni do przystępowania do Wojska Polskiego musieli szukać garnizonów wojskowych. Teraz zmieniamy tę filozofię. Bazujemy na świetnych wzorcach amerykańskich. W tych mobilnych punktach rekrutacyjnych są żołnierze, którzy byli na misjach. Mogą opowiedzieć o swoich doświadczeniach osobistych – mówił Mariusz Błaszczak w czasie inauguracji pomorskiej edycji akcji.

Szef MON przypomniał, że od czasu rozpoczęcia kampanii złożonych zostało prawie 17 tys. wniosków o przystąpienie do Wojska Polskiego. – Rezultat przerósł oczekiwania. Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy zdecydowali się związać swoją przyszłość z Wojskiem Polskim. To naprawdę bardzo dobra decyzja. Dzięki temu Polska na pewno jest bezpieczniejsza. To jest proces, który uruchomiłem, który się rozwija. Proces, który doprowadzi do tego, że Wojsko Polskie będzie liczniejsze – dodał M. Błaszczak.

Kwalifikacja wojskowa dotyczy w 2019 roku około 210 tys. Polek i Polaków. Podczas wizyty w komisjach wojskowych ustalana jest zdolność do służby młodych osób. Każda osoba zgłaszająca się do kwalifikacji ma założoną ewidencję i dostaje książeczkę wojskową. Ministerstwo Obrony Narodowej zainaugurowało kampanię „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” 14 października 2018 roku. Co miesiąc, w wyznaczonym tygodniu, w teren wyruszały mobilne zespoły rekrutacyjne, złożone m.in. z żołnierzy lokalnych jednostek wojskowych. Odwiedzali takie miejsca jak centra handlowe, ośrodki sportu, rynki miejskie czy centra rozrywki. Żołnierze rozmawiali o służbie wojskowej, armii, miejscowej jednostce czy znajdującej się w okolicy szkole wojskowej. Opowiadali o własnych doświadczeniach, dostępnych ścieżkach kariery i perspektywach rozwoju.

– Głównym celem organizatorów kampanii jest zachęcenie młodych ludzi, by planując swoją przyszłość, wzięli pod uwagę możliwość bycia żołnierzem zawodowym. O potrzebach Polskich Sił Zbrojnych mówi się wiele, warto jednak zwrócić też uwagę na korzyści, jakie niesie służba wojskowa: stałość i pewność zatrudnienia, możliwość zdobycia wysoko specjalistycznych kwalifikacji oraz atrakcyjne perspektywy rozwoju zawodowego i osobistego – mówił M. Błaszczak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama