Trwają Wieczory Muzyczne u św. Andrzeja Boboli w Sopocie.
To letni festiwal muzyki i poezji obfitujący w liczne prawykonania nowych kompozycji, debiuty młodych artystów oraz prezentacje ciekawych, dobrze już znanych wykonawców.
Jest to już 8. edycja imprezy, która niezmiennie przyciąga słuchaczy. Powodem jest bardzo wysoki poziom wykonywanych utworów, a także sprzyjająca zasłuchaniu kameralna atmosfera. Koncerty odbywają się bowiem w kościele św. Andrzeja Boboli, którego wnętrze idealnie nadaje się do tego typu muzycznych wydarzeń.
Kolejny koncert z cyklu poświęcony został 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. - Zatrzymamy się przy żołnierzach, którzy w oczekiwaniu na godzinę "W" brali udział w zorganizowanym przez żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Praga konkursie poetyckim - wyjaśnia Anna Sawicka, jedna z organizatorek Wieczorów Muzycznych.
Organizatorka podkreśla, że z tamtego czasu zachowały się nie tylko utwory, ale również protokoły komisji. - Za pierwsze i drugie miejsce wręczano pistolet automatyczny, trzecia nagroda to było 5 granatów ręcznych - wyjaśnia A. Sawicka.
- Dlaczego młodzi poeci myśleli o przeszłości? Dlatego, że ich matki, ojcowie, babcie i dziadkowie cały czas walczyli o Polskę, jak nie z bronią w dłoni, to w domu. Gromadzono się w domach - czytano poezję, odbywały się koncerty. W Sopocie spotykano się w nieistniejącym już Domu Polskim. Jednak to przede wszystkim salony artystyczno-poetyckie Warszawy były kuźnią patriotyzmu - mówi organizatorka. - Przywołując wiersze i muzykę z tamtego czasu, chcemy solidaryzować się z tamtymi chłopcami, którzy czekali na sygnał do walki - mówi A. Sawicka.
W trakcie koncertu zaprezentowano utwory m.in.: Fryderyka Chopina, Stanisław Moniuszki, Mieczysława Karłowicza i Henryka Pachulskiego.
Koncerty w ramach Wieczorów Muzycznych u św. Andrzeja Boboli odbywają się pod honorowym patronatem abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego.
Organizatorzy zapraszają w każdy poniedziałek o godz. 19, aż do 9 września. Wstęp wolny.