- Latanie samolotem nie jest jeszcze powszechne. Wielu ludzi boi się latać. Kaplica na lotnisku sprawia, że przed udaniem się w podróż każdy może przyjść, aby oddać się Panu Bogu - mówi Tomasz Kloskowski, prezes gdańskiego lotniska.
Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku staje się coraz bardziej popularny. W I półroczu br. liczba pasażerów wzrosła o 6 proc. względem tego samego okresu w roku ubiegłym. Wszystko wskazuje na to, że do grudnia zostanie obsłużonych w sumie ponad 5 mln podróżujących. Nie wszyscy jednak wiedzą, że na lotnisku jest jedno wyjątkowe miejsce...
Kaplica na lotnisku
W 2012 r. został oddany do użytku nowy terminal T2, w którym mieści się obecna kaplica. Znajduje się ona na I piętrze w części ogólnodostępnej, niedaleko informacji turystycznej. Każdy, kto przyjeżdża do portu lotniczego, może wejść do kaplicy, aby się pomodlić.
- Praktycznie każdego dnia, o różnych porach, można zauważyć ludzi, którzy przychodzą do kaplicy. To pokazuje, że ona jest im potrzebna - mówi ks. dr Krzysztof Szerszeń, kapelan portu lotniczego w Gdańsku. - Na Msze św. przychodzą głównie pracownicy lotniska i firm, które pracują w porcie lotniczym. Jest zawsze kilku turystów. Ciekawostką jest, że chętnie kaplicę na lotnisku odwiedzają okoliczni mieszkańcy - zaznacza ks. Szerszeń.
- W porcie lotniczym w Gdańsku dwukrotnie był papież Jan Paweł II. Dla upamiętnienia tamtych wydarzeń ustanowiony został patronem lotniskowej kaplicy - mówi ks. Szerszeń.Ślub na lotnisku?
W kaplicy na lotnisku w niedziele i święta sprawowane są sakramenty. Można uczestniczyć w Eucharystii i skorzystać ze spowiedzi św. - Odbyło się tu również kilka chrztów. Przy spełnieniu określonych warunków, wymaganych prawem kanonicznym, jest także możliwość, aby w kaplicy na lotnisku zawrzeć sakramentalny związek małżeński - mówi ks. Szerszeń.
- A później na terminalu czy też na płycie lotniska mogłaby się odbyć piękna sesja zdjęciowa. Mamy takie możliwości - zaznacza prezes lotniska.
Z inicjatywy abp. Sławoja Leszka Głódzia w kaplicy znajduje się łacińska dewiza: "Viatoribus fer auxilium", która oznacza: "Podróżującym nieść pomoc". - Te słowa odzwierciedlają nasze powołanie na lotnisku. Mamy służyć i nieść pomoc wszystkim, którzy tutaj przybywają - podróżującym oraz ich najbliższym, wszystkim ludziom będącym w drodze - podkreśla kapelan lotniska.
Warto wiedzieć
Msze św. w kaplicy na lotnisku w niedziele i święta o godz. 10.
Spowiedź od 9.40.