Nowy numer 23/2021 Archiwum

Gdańscy parafianie kupili Syryjczykom... traktor

Wierni z kościoła pw. św. Urszuli Ledóchowskiej na gdańskim Chełmie zebrali pieniądze i przekazali je na ciągnik dla syryjskich chrześcijan. Traktor od gdańszczan jest już w Maluli i pomaga uprawiać pola.

Inicjatywa pomocy dla Syryjczyków pojawiła się wraz z informacjami od organizacji Pomoc Kościołowi W Potrzebie, na które natrafił w sieci ks. kan. Adam Kalina, proboszcz parafii. Papieskie stowarzyszenie powstało w Holandii i Belgii, gdy holenderski ksiądz Werenfried van Straaten rozpoczął akcję pomocy humanitarnej dla Niemców, którzy po zakończeniu II wojny światowej znaleźli się w dramatycznej sytuacji materialnej. Obecnie organizacja zajmuje się głównie pomocą dla chrześcijan prześladowanych za wiarę. - Skontaktowałem się z ks. prof. Waldemarem Cisłą i zapytałem, w jaki sposób możemy pomóc mieszkańcom Maluli. Zaproponował zebranie pieniędzy na zakup ciągnika i inne potrzeby bytowe wspólnoty - mówi kapłan.

Malula to mała miejscowość położona ok. 50 km od Damaszku, w środkowo-zachodniej części Syrii. Jest jedyną wioską chrześcijańską w Syrii, która została doszczętnie zniszczona przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego.

W kwietniu ks. proboszcz ogłosił z ambony zbiórkę na pomoc Syryjczykom. Na reakcję parafian nie musiał długo czekać. W kilka tygodni zebrano 7 tys. euro, które w formie czeku przekazano stowarzyszeniu PKwP na uroczystej Mszy św. z udziałem ks. prof. Cisły. Pieniądze zebrane przez wiernych z Gdańska przeznaczono na zakup ciągnika dla mieszkańców. Traktor służy nie tylko do uprawy roli, ale także do odbudowy zniszczonych domów, wożąc materiały budowlane. - Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli za wsparcie okazane syryjskim chrześcijanom. Dzięki tej zbiórce wiedzą, że o nich pamiętamy  - podkreślał ks. prof. Cisło.


Więcej o inicjatywie parafian z kościoła pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku w nr 33. "Gościa Gdańskiego" na 18 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama