Żarnowiec to malownicza miejscowość w pobliżu Jeziora Żarnowieckiego, niedaleko Morza Bałtyckiego. Od ponad 70 lat płynie tutaj życie mniszek wg Reguły św. Benedykta. Od pewnego czasu siostry szerzej otwierają drzwi klasztoru dla chętnych pragnących zanurzyć się w kontemplacyjne milczenie.
Początki żarnowieckiego klasztoru sięgają pierwszej połowy XIII wieku, kiedy to opat oliwski założył tu fundację sióstr cysterek. Kiedy wspólnota zaczęła upadać, w 1589 r. bp Hieronim Rozdrażewski, ówczesny biskup kujawski, osadził w tym miejscu benedyktynki z Chełmna. W czasach pruskich, w 1834 r. miała miejsce kasata zakonu. Po II wojnie światowej, 10 sierpnia 1946 r. klasztor w Żarnowcu ponownie objęły siostry benedyktynki, które przybyły z Wilna. – To jest rocznica ponownego obsadzenia tego miejsca. Widać, że ono lubi, żeby ktoś tu się modlił – mówi s. Małgorzata Borkowska OSB.
Siostry benedyktynki od grudnia 2017 r. zapraszają wszystkich chętnych do odbycia kilkudniowych rekolekcji w milczeniu. – Od jakiegoś czasu nosiłam w sercu pragnienie organizacji indywidualnych rekolekcji w ciszy. Nasz klasztor jest odległy od skupiska mieszkalnego, jest tu dużo miejsca i to wszystko sprzyja temu, aby człowiek mógł się wyciszyć – podkreśla matka Faustyna Foryś OSB.
– Obecnie prowadzimy dwa typy rekolekcji. Pierwszy to zaproszenie do uczestnictwa w życiu monastycznym, z naszym programem dnia. Wtedy to rekolektanci wraz z nami podejmują wspólną modlitwę i pracę. Trzeba przyznać, że dla wielu nowym doświadczeniem jest praca w milczeniu: w ogrodzie czy w kuchni, np. przy obieraniu warzyw – zaznacza przełożona sióstr benedyktynek.
Drugi typ to benedyktyńskie rekolekcje weekendowe z konferencjami, m.in. s. Małgorzaty Borkowskiej. – Całość została podzielona na trzy części. Nie trzeba zaliczyć pierwszej, żeby przyjść na drugą. Ludzie przyjeżdżają tak, jak mogą. Ogólna zasada tych rekolekcji jest taka, żeby uświadomić sobie, że żyjemy na świecie, który nie myśmy stworzyli i nawet nie do naszych celów został on stworzony. Z naszej strony jest to próba „podsłuchania Serca Syna Bożego” – bo Ono w końcu czymś bije – mówi s. Małgorzata.
Terminy najbliższych weekendowych rekolekcji benedyktyńskich:
27-29 września br. - I: Wypłyń na głębię
25-27 października br. - strefa ciszy: Słuchaj, znaczy najpierw zamilknij
8-10 listopada br. - II: Poznaj Pana - przyszedł dla naszego zbawienia
29 listopada-1 grudnia br. - strefa ciszy: Słuchaj, znaczy najpierw zamilknij
14-16 stycznia 2020 r. - III: W Sercu naszego Pana
Więcej na ten temat w numerze 33. "Gościa Gdańskiego” na 18 sierpnia.