Bazylika św. Brygidy w Gdańsku nazywana jest "kościołem Solidarności". Tu znajduje się Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny. O kolejnych etapach budowy mówi ks. kan. Ludwik Kowalski, proboszcz.
Ks. Maciej Świgoń: Jakie prace są aktualnie wykonywane przy nastawie ołtarzowej?
Ks. Ludwik Kowalski: Obecnie Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny jest zbudowany w 40 proc. Od poświęcenia przybyło ok. 120 bursztynowych listków, natomiast docelowo będzie ich ok. 2000. Będą przykrywały kiście winogron tak, jak jest to w naturze. Poza tym zbudowaliśmy po lewej stronie łan zboża zawierający 250 kłosów. Na ukończeniu są kolejne. Z prawej strony będzie 250 kłosów, zaś w centralnej części ołtarza - 123. Niebawem obok tabernakulum zainstalowane zostaną pierwsze maki symbolizujące odwagę i waleczność polskich żołnierzy pod Monte Cassino, a także chabry, które dodadzą kolorytu. Struktura dolnej części ołtarza już niedługo zostanie dopełniona. Będzie pięknym, falującym na wietrze zbożem.
Jak dużym zainteresowaniem ofiarodawców cieszy się idea budowy bursztynowego ołtarza?
Materiał, z którego go budujemy, w większości jest ofiarowywany przez ludzi - bogatych i biednych, którzy mają ogromną wdzięczność wobec Boga w różnych osobistych sprawach. Dzięki otwarciu ludzkich serc, dzięki ofiarności ludzi z Polski i z zagranicy ten ołtarz powstaje. Obecnie idea budowy bursztynowej nastawy jest tak mocno rozpropagowana, że ludzie wiedzą, na jaki adres dostarczać bursztyn, srebro czy złoto. Ludzie osobiście przynoszą bursztyn lub przesyłają paczkami. Po przetopieniu i obróbce wykonywane są poszczególne elementy i montowane w nastawie ołtarza.
Poniższy film prezentuje stan prac po poświęceniu - 16.12.2017 r.
Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny w bazylice św. Brygidy w Gdańsku
Więcej o rozbudowie Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny w 34. numerze "Gościa Gdańskiego" na 25 sierpnia.