Abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Gdyni przewodniczył Mszy św. z okazji ogólnopolskich obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej.
Dziękujemy Bogu za trud waszej codziennej służby. Jesteście potrzebni do zapewnienia sprawnego funkcjonowania naszego państwa w sferze budżetowej. Chcemy upraszać Boże błogosławieństwo na podejmowanie dalszych ważnych, trudnych zadań dla wspólnego dobra naszej ojczyzny. A czynimy to ze św. Mateuszem, apostołem i ewangelistą - mówił arcybiskup.
Metropolita gdański przypomniał, że odrodzenie polskiej skarbowości wiąże się z odzyskaniem niepodległości w roku 1918. Momentem przełomowym dla funkcjonowania administracji skarbowej była ustawa z 31 lipca 1919 roku. - Dzisiejszy jubileusz łączymy z Dniem Krajowej Administracji Skarbowej. Jubileusz to przede wszystkim okazja do dziękczynienia za pracę służb celno-skarbowych na rzecz Polski. Najpierw tych, którzy tworzyli ją w okresie międzywojennym. Także na Pomorzu, szczególnie w Gdyni. Rozwijające się miasto i powstający port wiązały się z koniecznością powołania Urzędu Celnego. Jednym z głównych zadań inspektorów celnych było uszczelnienie granic przed napływem towarów zakazanych, broni oraz materiałów propagandowych. W roku 1939 urząd ten był największym pod względem liczby zatrudnionych pracowników. Część z nich została zamordowana w Lasach Piaśnickich w listopadzie 1939 r. - mówił metropolita.
Metropolita zauważył, że Krajowa Administracja Skarbowa potrzebuje funkcjonariuszy i pracowników na wskroś uczciwych i kompetentnych, bo zadanie, które przed nimi stoi, nie jest łatwe. - Niestety, na przestrzeni ostatnich lat jesteśmy świadkami wielu afer w sferze fiskalnej. Ze zdumieniem przecieramy oczy, że państwo polskie straciło setki milionów, a nawet miliardy złotych. Dzięki tym środkom, które już teraz odzyskujecie, dzięki waszym działaniom, waszemu profesjonalizmowi państwo staje się coraz silniejsze - podkreślił.
- Wasza praca to zbieranie finansów koniecznych do prawidłowego funkcjonowania państwa i życia społecznego. I dlatego dziś, w dobie kryzysu wartości, gdy tylu ludzi ponad dobro wspólne i dobro ojczyzny przedkłada swoje własne sprawy, mogą i zdarzają się sytuacje, gdy wasza praca spotyka się z niezrozumieniem, nieraz może nawet z niechęcią - zauważył.
- Jezus nie chce was odrywać od waszej pożytecznej i ważnej pracy. On pragnie, byście przez swoją służbę przyczyniali się do budowania ładu, porządku, sprawiedliwości i dobrobytu. Podejmujcie więc ten wysiłek dla naszego wspólnego dobra. Potrzeba wam więc głębokiej wiary w sens podejmowanych działań i poczucia wielkiej odpowiedzialności za decyzje i wypełniane obowiązki. Niech tę łaskę wyprasza wam św. Mateusz - patron trudnej pracy - dodał.
- W tym uroczystym dniu życzę wszystkim pracownikom i funkcjonariuszom prawości i rozwagi, roztropności i odpowiedzialności oraz wierności prawu w podejmowaniu wszelkich działań. Niech Bóg obdarzy was prawym sumieniem i da światły rozum. Niech dobrze wypełniane obowiązki będą źródłem waszej satysfakcji i przyczyniają się do rozwoju naszej ojczyzny, pomnażają jej dobro. Jesteście potrzebni każdemu z nas - zakończył metropolita.
W marcu 2017 r. służby skarbowe przeszły największą od lat reformę - z połączenia administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej powstał nowy organ - Krajowa Administracja Skarbowa. W jej skład wchodzi obecnie 16 izb administracji skarbowej, 400 urzędów skarbowych, urzędy celno-skarbowe wraz z 45 delegaturami i 144 oddziałami celnymi.
Obchody Dnia Krajowej Administracji Skarbowej połączono z przypadającym w tym roku 100-leciem polskiej skarbowości.