Fragmenty szkieletu i uzbrojenia polskiego żołnierza odnaleziono podczas prac archeologicznych w miejscu historycznej placówki wojskowej. To pierwsze takie odkrycie na polu bitwy z września 1939 r. od prawie 60 lat.
O odkryciu poinformował minister Jarosław Sellin w czasie spotkania poświęconego V etapowi prac archeologicznych, które realizuje oddział Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Wojny 1939. Szczątki odnaleziono nieopodal cmentarza Obrońców Westerplatte, na głębokości ok.
- Jesteśmy szczególnie poruszeni początkiem tego piątego sezonu. To jest miejsce, gdzie Niemcy po zakończonej bitwie urządzili tymczasowy pochówek żołnierzy polskich, którzy tu polegli. A w styczniu 1940 r. ekshumowali te szczątki i zawieźli na cmentarz na gdańskiej Zaspie. Podejrzewaliśmy, że z uwagi na surowe, zimowe warunki, zrobili to niedokładnie i niestarannie. I że warto zobaczyć, czy jakieś szczątki obrońcy Westerplatte się tu nie zachowały. I mamy potwierdzenie. Po raz pierwszy od 1963 r. odnaleźliśmy obrońcę Westerplatte - mówił J. Sellin.
Oprócz w miarę dobrze zachowanego szkieletu żołnierza, na stanowisku znaleziono również elementy umundurowania oraz wyposażenia używanego przez polskich żołnierzy we wrześniu 1939 roku. Są to: fragmenty amunicji strzeleckiej polskiej produkcji z 1939 r., polski guzik mundurowy wz. 1928, pas wojskowy wz. 1924 do mocowania bagnetu. - I miejsce, i kontekst odnalezienia szczątków wskazują jednoznacznie, że mamy do czynienia z obrońcami Westerplatte. Stuprocentową pewność będziemy mieli po badaniach genetycznych - mówił Filip Kuczma, kierownik grupy archeologów.
Odnalezione szczątki zostaną teraz przekazane do Instytutu Pamięci Narodowej, który na podstawie specjalistycznych badań genetycznych będzie ustalał, do kogo należą. Według różnych relacji, w miejscu ich odnalezienia mogło spoczywać nawet 11 żołnierzy. - Poza tymi, którzy polegli w Wartowni nr 5, były tu bowiem przynoszone ciała żołnierzy z innych miejsc na Westerplatte - dodał F. Kuczma.
W tym roku prace archeologiczne na Westerplatte są planowane do końca października. Zdaniem pracowników muzeum, jest to odkrycie fundamentalne dla misji placówki. Uzmysławia bowiem, jak niewiele wiadomo o tym, co skrywa ziemia na Westerplatte, i jak ważne są właściwa troska o to miejsce, a także precyzyjne badania archeologiczne.