Nowy numer 24/2021 Archiwum

Zwiastun procesu beatyfikacyjnego

14 września br. abp Sławoj Leszek Głódź ustanowił ks. dr. Łukasza Białka postulatorem postępowania beatyfikacyjnego s. Urszuli Napierskiej.

Ks. Maciej Świgoń: Kto to jest postulator?

Ks. dr Łukasz Białk: Postulator jest to osoba odpowiedzialna za przygotowanie i prowadzenie procesu beatyfikacyjnego kogoś, kto umarł w opinii świętości. Aby zostać postulatorem konieczny jest do tego mandat Kościoła. Udziela go biskup diecezjalny na mocy imiennego dekretu, który upoważnia postulatora do występowania w imieniu biskupa przed Kongregacją do Spraw Kanonizacyjnych, a także wobec jakiejkolwiek innej władzy kościelnej. Postulator otrzymuje, oprócz upoważnień stanowionych prawem powszechnym, także inne upoważnienia potrzebne i odpowiednie, które mogą być wykorzystane dla dobra i pożytku procesu beatyfikacyjnego, zgodnie z normami Stolicy Apostolskiej. Uprawnienia te są ważne, ponieważ dotyczą przebadania kogoś, kto może być czczony w Kościele jako błogosławiony lub święty.

Kogo dotyczy rozpoczynający się proces?

Chodzi o siostrę Judytę Urszulę Napierską, która zmarła 3 listopada 2001 r. w Gdańsku i została pochowana na cmentarzu w Nowym Porcie, gdzie znajduje się grobowiec sióstr ze Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej. Kiedy rozpocznie się postępowanie beatyfikacyjne na etapie diecezjalnym, będzie można mówić o słudze Bożej s. Urszuli.


Więcej w nr 39 "Gościa Gdańskiego" na 29 września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama