Podczas Mszy św. w archikatedrze oliwskiej 5 kleryków III roku Gdańskiego Seminarium Duchownego przywdziało strój duchownych.
Eucharystię pod przewodnictwem ks. kan. dr. Krzysztofa Kinowskiego, rektora Gdańskiego Seminarium Duchownego, koncelebrowali moderatorzy, proboszczowie parafii, z których pochodzą alumni oraz zaprzyjaźnieni kapłani.
W czasie homilii ksiądz rektor przybliżył zgromadzonym znaczenie przeżywanego obrzędu. - Obłóczyny podobne są do starożytnego rytuału przejścia, gdzie zmiana stroju zewnętrznego staje się wyrazem nowej tożsamości. Dzisiejsze wydarzenie staje się symbolem nowego stylu życia, nowego człowieka, który zwlókł z siebie szatę dotychczasowego życia, odrzucając grzechy przeszłości, by przyodziać się w szatę sprawiedliwości, świętości, wybrania, powołania, by przyoblec się w Chrystusa - mówił kapłan.
- Coraz częściej widzimy, że sutanna staje się znakiem sprzeciwu, niezrozumiałym dla dzisiejszego świata, który najchętniej żyłby tylko w rzeczywistości laickiej, świeckiej, gdzie Pan Bóg zamknięty jest tylko w murach świątyni. A ksiądz w sutannie na ulicy, w sklepie, w różnych okolicznościach wzbudza zdziwienie i budzi pytania - zaznaczył rektor GSD.
Kaznodzieja zwrócił się również do nowo obłóczonych kleryków. - Stajecie dzisiaj wobec nas jako własność Boga, jako ludzie Boży. To On was wybrał, powołał i z troską przyodziewa was swoją szatą. Z miłością i czułością pochyla się nad każdym z was, aby umocnić wasze pragnienie pójścia za Nim, aby zaznaczyć, że należycie już tylko do Niego. To jest wielka odpowiedzialność, którą dzisiaj przyjmujecie. To również wielki dar, który ma nieustannie wydawać w waszym życiu słodkie owoce waszego powołania - podkreślał ks. Kinowski.
Obłóczyny to bardzo ważne wydarzenie w toku formacji do kapłaństwa. Obrzęd odbywa się na początku III roku, kończąc przygotowanie filozoficzne, a rozpoczynając teologiczne. Sutanna jest zewnętrznym znakiem obranej drogi życia.